Czym są piły do cięcia pustaków?

0
1222

Beton komórkowy, znane także w budownictwie jako pustak, charakteryzuje się ogromną popularnością. Jest to jeden z najpowszechniejszych materiałów, który zyskał swoją sławę głównie z powodu wysokiej nośności, jak i bardzo łatwej obróbki. Niezbędnym narzędziem w każdej firmie pracującej na pustakach, powinna znaleźć się piła do ich cięcia. Pozwala ona na dostosowanie wymiarów danego pustaka pod konkretny wymiar w bardzo precyzyjny i powtarzalny sposób.

Jak działają i do czego służą piły do cięcia pustaków?

Większość pił do cięcia pustaków ma budowę stołową, wolnostojącą. Taka konstrukcja ma kilka bardzo istotnych zalet. Pierwszą jest fakt, iż budowa stołowa jest bardzo stabilna, dzięki czemu gwarantuje zawsze w pełni powtarzalne i precyzyjnie odwzorowane wymiary. Co więcej, stoły są także bardzo bezpieczne w użytkowaniu. Mają w swojej konstrukcji wiele systemów bezpieczeństwa, które zapewniają najwyższy poziom ochrony pracownika w trakcie pracy. Przeważnie ich działanie opiera się na zastosowaniu mocnego silnika elektrycznego, który odznacza się wysoką kulturą pracy i brakiem spalin, dzięki czemu tego typu piły do cięcia pustaków można także stosować we wnętrzach.

Podstawowe parametry pił do cięcia pustaków

Każda piła służąca do cięcia pustaków różni się wieloma cechami technicznymi, które zdecydowanie warto poznać jeszcze przed zakupem. Pierwszym i najważniejszym parametrem jest głębokość cięcia, który odpowiada za możliwość obróbki materiału o konkretnej grubości. Parametr ten powinien być tym wyższy, im częściej dana firma pracuje z bloczkami o dużej grubości. Równie istotna jest maksymalna długość cięcia, która mówi o zdolności danej maszyny do cięcia bloczków o długości wynoszącej np. 750 mm. Warto także zapoznać się przed zakupem z wymiarami roboczymi stołu. Parametr ten jest bezpośrednim wyznacznikiem tego, z jakiej wielkości bloczkami można na nim pracować. Dla firm budowlanych, które używają pił do cięcia pustaków także poza swoją siedzibą, powinna liczyć się także masa danych urządzeń. Lekkie urządzenia bardzo łatwo przetransportować w inne miejsce, z kolei modele znacznie masywniejsze są na tym polu znacznie bardziej wymagające.

Jak wybrać odpowiednią piłę do cięcia pustaków

Wybierając odpowiednią piłę do pustaków warto kierować się wszelkimi parametrami, które mogą mieć wpływ na jej funkcjonalność w obrębie danej firmy budowlanej. Duże i masywne urządzenia wcale nie muszą być bowiem najlepsze – lepsze mogą się bowiem okazać egzemplarze mniejsze i o znacznie mniejszej funkcjonalności. Jeśli pracujesz na małych bloczkach komórkowych, pustakach czy gazobetonie, wystarczy niewielki i podstawowy model o minimalnej funkcjonalności. Z kolei firmy realizujące duże zlecenia budowy hal czy obiektów użyteczności publicznej powinny zdecydować się na większe modele, w których można ciąć zarówno małe, jak i bardzo duże pustaki na podany wymiar. Niezależnie od wyboru, warto dokonać zakupu wyłącznie w najlepszych sklepach zajmujących się ich sprzedażą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here