Bonsai to nie tylko ładnie wyglądające drzewka, ale przede wszystkim cudowne hobby, które możesz wykonywać po godzinach. Jest to bardzo wdzięczne zajęcie – będziesz obserwować, jak Twoje drzewko rozwija się i z czasem nabiera kształtów, które starałeś się uzyskać.

Stworzenie efektownego bonsai nie musi być trudne. Wiele zależy od wyboru gatunku. Początkującym polecamy drzewko bonsai wykonane z tuji. W jaki sposób powinno przebiegać formowanie tuji, by powstało atrakcyjne bonsai?

Przycinanie i wstępne formowanie tuji

Swoją przygodę z bonsai powinieneś rozpocząć od kupienia młodego drzewka. Nie musisz wydawać wiele. Młode tuje dostępne są już za 20-30 złotych. Drzewko takie trzeba oczyścić i poprzycinać. Już na tym etapie wstępnie nadajesz tuji efektownego wyglądu bonsai. Zastanów się jaki dokładnie efekt chcesz uzyskać i przytnij odpowiednie gałązki. Przycinanie najlepiej rozpocząć od grubych i nisko położonych gałęzi – w przypadku bonsai celem jest odsłonięcie pnia. Następnie może przejść do cienki gałązek. (Do przycinania warto wykorzystać kleszcze skośne, gdyż rany po nich pozostawione łatwiej się goją).

Kolejny etap formowania tuji polega na nawinięciu drutu na gałęzie. Grubość drutu powinna wynosić około 1/3 grubości gałęzi. Załóż go najpierw na gałęzie grubsze, a następnie na cieńsze. Drut należy nawijać spiralą, pod kątem około 45 stopni. W ten sposób zadrutuj całą roślinkę.

Nowa doniczka dla bonsai

Jeśli chcesz stworzyć efektowne bonsai, powinieneś zaopatrzyć się również w efektowną doniczkę. Formowanie tuji to nie wszystko. Drzewko należy również przesadzić do odpowiedniej ziemi. Z kolei charakterystyczna donica bonsai podkreśli orientalny charakter rośliny. Dodatkowo warto zadbać o to, by doniczka dla tuji miała otwory drenażowe. Należy w niej zamontować także druty pozwalające na umocowanie drzewka.

W jaki sposób przesadzić tuję do nowego miejsca? Na początek wyjmij roślinę ze starej doniczki i pozbądź się ziemi. Czynność tę trzeba wykonywać ostrożnie, by za bardzo nie oberwać systemu korzeniowego. Przydatny okaże się hak – za jego pomocą wygodnie rozczeszesz korzenie i pozbędziesz się dużej ilości ziemi. Następnie korzeń możesz zredukować tak, by pasował do nowej doniczki. Aby formowanie tuji i tworzenie bonsai przebiegało pomyślnie musisz pozostawić przynajmniej 30% systemu korzeniowego.

W nowej doniczce umieść cienką warstwę ziemi – zgodnie z wymaganiami tuji. Możesz też wykorzystać gotowe mieszanki przeznaczone do drzewek bonsai.

Włóż drzewko do doniczki i umocuj je za pomocą drutów, a następnie wypełnij doniczkę ziemią. Staraj się, by pomiędzy korzeniami nie pozostawała wolna przestrzeń. Możesz wepchnąć ziemię w takie miejsca za pomocą drewnianych pałeczek.

Tak przygotowane drzewko należy podlać i… można zająć się regularną pielęgnacją nowego bonsai! W przyszłości niezbędne będzie jeszcze usunięcie drutu, który może się wpijać w rosnące gałęzie.

[Głosów:19    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here