Jak dobrać lampę na biurko

Trudno wręcz wyobrazić sobie funkcjonowanie w domowych pomieszczeniach bez światła sztucznego, emitowanego przez zróżnicowane produkty oświetleniowe. Bywają to lampy ogólne i dekoracyjne. Często przydają się również praktyczne lampy zadaniowe. Do tej kategorii zaliczają się między innymi lampy na biurko.

Jakie produkty wybrać i czym się kierować podczas sprawdzania parametrów oprawy oświetleniowej? Czy każde źródło światła nadaje się do lampki biurkowej? O tym przeczytacie poniżej.

Lampki biurkowe – do czego się ich używa i kto ich potrzebuje?

Lampki biurkowe to produkt, który spotyka się nie tylko w biurach i innych pomieszczeniach firmowych. To także nieodzowny element wyposażenia niemal każdego domowego gabinetu, a także pokoju dziecięcego.

Do czego się ich używa? Zapewniają światło zadaniowe, potrzebne do realizowania nawet bardzo precyzyjnych zadań wzrokowych. Z jednej strony przydaje się to podczas czytania lub pisania, z drugiej nie powinno się rezygnować z takiego oświetlenia w czasie pracy przy komputerze, by zapewnić pełne bezpieczeństwo i komfort wzrokowy.

Jakie oprawy oświetleniowe wybrać na biurko?

Aby zapewnić dobre warunki do pracy lub odrabiania lekcji, trzeba jednak postawić na odpowiednią oprawę oświetleniową – do znalezienia na przykład na stronie: https://azzardo.com.pl.

Najczęściej w tej roli stosuje się:

  • lampy stołowe,
  • lampy podłogowe,
  • kinkiety.

Dobiera się je do indywidualnych potrzeb oraz wielkości pomieszczenia oraz wymiarów samego stołu lub biurka. Warto wykorzystać lampy z opcją regulowania ramienia, co pozwala dopasować kąt padania światła i wysokość oprawy do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Dobra oprawa na biurko powinna dawać wystarczająco mocny strumień światła, który równomiernie obejmuje cały blat – bez zacienionych fragmentów lub odbłysków.

W pokojach dziecięcych przydają się lampy z trwałych i nietoksycznych materiałów (najlepiej certyfikowanych). Na biurkach najmłodszych powinny znaleźć się modele bez ostrych krawędzi czy drobnych elementów oraz z ukrytym źródłem światła i instalacją elektryczną. Powierzchnia lampy nie może się ponadto nadmiernie nagrzewać – dlatego warto postawić na praktyczne produkty LED.

Co warto wiedzieć o źródłach światła na biurko?

Czym jeszcze wyróżniają się źródła światła LED? To opcja energooszczędna, o dużej żywotności. Występuje w formie wymiennych żarówek LED lub zintegrowanych modułów – szczególnie przydatnych przy oprawach designerskich, o oryginalnym kształcie.

Stawiając na lampy ledowe, łatwo da się dopasować optymalne parametry, a zwłaszcza natężenie światła. W przypadku oświetlenia zadaniowego na biurku nie może być ono niższe niż 500 lx. A co z temperaturą barwową? Do uzyskania wysokiego poziomu koncentracji najlepiej sprawdza się oświetlenie o nieco chłodniejszej barwie, na przykład temperaturze w przedziale 4000-5500 K.

Idealne oświetlenie biurka dla każdego

Dobre oświetlenie biurka to nie tylko komfort i wygoda podczas pracy, ale też bezpieczeństwo dla wzroku, co pozwala na wykonywanie precyzyjnych zadań nawet przez dłuższy czas. Warto sięgać po lampy wysokiej jakości, dopasowane do konkretnego stanowiska – dla dobra użytkownika i wykonywanej pracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here