Przedpokój jest często traktowany po macoszemu, a to duży błąd. Pełni on bowiem funkcję reprezentacyjną. Ta przestrzeń jest widziana jako pierwsza, gdy domownicy i goście pojawiają się w domu, dlatego jej wystrój, a także właściwe oświetlenie ma ogromne znaczenie.
Wybór lamp do przedpokoju może być jednak wyzwaniem. Mamy bowiem do czynienia najczęściej z miejscem ciemnym, bez dostępu do okna, do tego wąskim i niewielkim metrażem. Sposobem na rozświetlenie przedpokoju jest zastosowanie kinkietów. Jak je wybierać i jakie atuty oferują?
Niewielkie rozmiarami, ale o dużych możliwościach
Kinkiety montowane są na ścianie, a to oznacza, że nie zabierają zbędnie i tak już ograniczonej przestrzeni przedpokoju. Sprawdzają się zatem w przestrzeniach spełniających funkcję reprezentacyjną, niezależnie od dostępnego metrażu. W bardzo małym, niewymiarowym i skromnym przedpokoju można liczyć na rozświetlenie oraz przyjazną atmosferę. Z kolei szeroki i długi przedpokój zyskuje na równomiernie padających wiązkach światła.
Mamy zatem do czynienia z oświetleniem, które jest uniwersalne, bardzo praktyczne, a zarazem minimalistyczne pod względem rozmiarów. Co więcej, można je wkomponować w dowolną aranżację, ponieważ na rynku znajdujemy całe mnóstwo ciekawych i estetycznych kinkietów ściennych. Wystarczy przyjrzeć się ofercie ze strony https://lightplus.pl/.
Kierunek padania światła
Wiemy już, że chcemy postawić na kinkiety. Jak jednak dobrać właściwie ten typ lampy do przedpokoju? Zwróćmy uwagę na proporcje, kształt i wielkość przedpokoju. Od tego bowiem zależy kierunek padania światła z zastosowanych lamp ściennych tego typu.
Jeśli kinkiety będą posiadały klosze zamknięte u góry, a otwarte ku dołowi, optycznie obniżą przedpokój. Te zaś, których światło będzie kierowane ku górze, zamiast ku dołowi, zagwarantują wrażenie, że przedpokój jest wyższy niż w rzeczywistości. Można także zdecydować się na modele otwarte w obu kierunkach, dzięki czemu przedpokój staje się nie tylko doskonale oświetlony, ale i bardzo klimatyczny, wręcz przytulny. Dodatkowo kinkiety spełniają funkcje dekoracyjne.
Moc zastosowanych żarówek
Liczy się moc zastosowanych żarówek. W niewielkim przedpokoju wystarczające będą kinkiety, w których zostaną zamontowane żarówki o mocy 30-40 W. W długim i wąskim korytarzu nie obejdzie się bez większej liczby zainstalowanych kinkietów, przy czym w takim przypadku warto wybierać żarówki o mocy 20 W.
Barwa światła – równie ważny parametr
Jeszcze jeden ważny parametr to barwa światła. Pamiętać należy o tym, że ciepła barwa sprawia, że przestrzeń staje się przyjazna, zyskuje na przytulności. W zimnej barwie widać za to doskonale detale, ale i kolory czy kształty. Tutaj warto znaleźć kompromis – dobrać taką barwę światła, aby przedpokój był funkcjonalny i klimatyczny.
Pod względem estetyki kinkiety dopasujmy do aranżacji tego miejsca, a także uwzględniając dominujący wystrój całego mieszkania czy domu. Jeśli skorzystamy z powyższych wskazówek, uda nam się właściwie oświetlić przedpokój.