Klon japoński

Bonsai to japońska sztuka prowadzenia roślin. Drzewo w miniaturowej formie wygląda bardzo atrakcyjnie, ma poskręcane konary, a regularne cięcie pędów wymusza na roślinie tworzenie mniejszych blaszek liściowych. Sztuka bonsai wymaga od ogrodnika cierpliwości oraz zaangażowania, bo tylko regularne zabiegi pozwolą uzyskać atrakcyjny wygląd rośliny i zadowalający efekt. Duże znaczenie ma również wybór rośliny, którą będzie się formować, ponieważ nie wszystkie gatunki nadają się do tworzenia bonsai.

Jakie cechy ma drzewko bonsai?

Bonsai można formować, a roślina pod wpływem intensywnego cięcia, wyginania pędów i ich drutowania tworzy miniaturę starego drzewa. Cięcie zmniejsza długość pędów oraz wielkość blaszek liściowych. Umiejętne prowadzenie drzewka bonsai sprawia, że roślina zyskuje atrakcyjną formę, która w naturze nie występuje. Charakterystyczną cechą są poskręcane pędy, gruby konar oraz gałęzie, z których wyrastają niewielkie liście. Drzewo może być nachylone, przekrzywione — taki efekt uzyskuje się, stosując podpory oraz druty. Bonsai rosną w pojemnikach, zwykle są to dość płaskie donice. Niektóre okazy wyróżniają się wystającymi z podłoża korzeniami. Małe pojemniki wymuszają na roślinach tworzenie niewielkiego i zwartego systemu korzeniowego. Rośliny w formie bonsai rosną wolno, a docelowy efekt uzyskuje się dopiero po paru latach od posadzenia drzewka.

Klon japoński — gatunek stworzony do formowania

Wśród gatunków drzew ozdobnych idealnych do zrobienia bonsai, które polecane są początkującym osobom, zaleca się właśnie klon japoński. Roślina cechuje się pięknymi, delikatnymi listkami, które ładnie się przebarwiają. Klony japońskie sadzi się z powodzeniem w ogrodach, w donicach na tarasach, ale można je też trzymać w pomieszczeniu. Niewielkie sadzonki klonu japońskiego dobrze znoszą cięcie. Klon często sadzony jest w ogrodach japońskich. Dobrze prezentuje się w zacisznym miejscu, w lekkim półcieniu. Młode rośliny mogą przemarzać, dlatego należy je chronić przed zimą. Klony tworzą niezwykle atrakcyjnie liście, które jesienią pięknie się przebarwiają na różowo, czerwono, karminowo lub pomarańczowo. Intensywne cięcie i skracanie pędów sprawia, że liście stają się mniejsze, a gałęzie grubsze.

bonsai z klonu japońskiego

Jak zrobić bonsai z klonu japońskiego?

Wszystkie sposoby na zrobienie drzewka bonsai oraz przydatne wskazówki dostępne są na stronie https://poradnikogrodniczy.pl/bonsai.php. Prostą i sprawdzoną metodą na otrzymanie swojego pierwszego drzewka bonsai jest odwiedzenie szkółki roślin ozdobnych i wybranie kilkuletniej sadzonki klonu japońskiego. Wybrane drzewo powinno być zdrowe, mieć rozgałęzione pędy oraz niewielki wzrost. Warto sprawdzić również, czy na liściach nie ma nieproszonych gości, czyli szkodników. Sadzonka na początku może rosnąć w pojemniku, w którym została zakupiona. Kolejnym krokiem jest przyjrzenie się roślinie i określenie sposobu jej formowania. W tym celu zazwyczaj wybiera się stronę reprezentatywną rośliny, czyli tę, która będzie stanowiła podstawę do formowania. Na początku warto usunąć krzyżujące się pędy, w niektórych przypadkach należy wyciąć główny korzeń rośliny, czyli korzeń palowy. Powinny zostać same korzenie przybyszowe, co zahamuje nieco wzrost rośliny i pozwoli stworzyć płytki, ale rozgałęziony system korzeniowy. Wybrane gałęzie można odrutować — ta metoda nadaje pędom kierunek wzrostu, nieco je przygina i wykręca. W kolejnym roku roślinę można przesadzić do doniczki docelowej, która zazwyczaj jest płaska i szeroka. Regularna pielęgnacja bonsai pozwoli uzyskać drzewko w atrakcyjnej formie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here