Bonsai daje ogromne możliwości w tworzeniu pięknych zielonych ozdób w domu lub w ogrodzie. Jedne bonsai wyglądają niczym stare drzewa, inne zachwycają wyjątkowo efektownym kwitnieniem. Jeśli interesuje Cię efektowny kwiat bonsai możesz postawić m.in. na kamelię japońską. Przyjrzyjmy się bliżej temu gatunkowi i zasadom jego pielęgnacji.

Kamelia japońska jako kwiat bonsai

Kamelia japońska jest bardzo charakterystycznym gatunkiem. Wyróżniają ją przede wszystkim kwiaty o różowoczerwonej barwie. Pojawiają się one wiosną i nadają roślinie wyjątkowego uroku – to japoński kwiat bonsai w pełnej krasie. Niemniej, istnieją także odmiany o kwiatach białych, różowych lub mocno czerwonych.

Wyjątkowe są także liście kamelii. Cała rodzina kameliowatych odznacza się ciemnozielonymi liśćmi o ostrych zakończeniach i skórzastej fakturze.

Kamelia najlepiej czuje się w temperaturze około 23°C latem i 12°C zimą. To oznacza, że w ciepłe miesiące warto ustawić ją w lekko zacienionym miejscu na świeżym powietrzu. Zimą z kolei lepiej schować kamielię pod dach, optymalnie w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności powietrza.

Ten niezwykły kwiat bonsai pokaże pełnię swoich wdzięków, gdy będzie odpowiednio podlewany. Latem należy utrzymywać wilgotną ziemię. W miesiącach zimowych natomiast trzeba zmniejszyć częstotliwość podlewania. Do podlewania stosuj wodę bez wapnia.

A jaką ziemię wybrać? Odpowiednia będzie mieszanka Akadama, kompostu z kory i piasku w proporcach 1:2:1. Kamelię warto przesadzić co dwa lub cztery lata, jednocześnie redukując lekko korzenie. Przesadzanie wykonujemy już po okresie kwitnienia, czyli pod koniec wiosny. W czasie wzrostu roślina wymaga też nawożenia nawozem do azalii – zimą nie trzeba jej nawozić.

Formowanie kamelii na kwiat bonsai

Aby kamelia stworzyła cudowny kwiat bonsai musi być także odpowiednio formowana za pomocą przycinania i drutowania. Pierwsze cięcie należy wykonać po kwitnieniu. Ścinaj nowe pędy, tak by pozostawić na nich 2-3 liście. W kolejnych miesiącach, pędy mogą rosnąć aż do wykształcenia nawet 8 liści, gdy znów zostają ścięte do 2-3 liści.

Standardowym zabiegiem w formowaniu kwiatów bonsai jest także drutowanie. Miniaturowe drzewko w postaci Kamelii może być jednak dość kłopotliwe w tej materii. Podczas drutowania bardzo łatwo uszkodzić lub strącić pąki kwiatowe. Zalecamy więc drutowanie wyłącznie pędów niemających pąków. Należy też pamiętać, że w przypadku kamelii drutuje się jedynie pędy zdrewniałe.

Inne kwitnące bonsai

Oczywiście kamielia japońska nie jest jedynym gatunkiem, który potrafi zachwycić bogatym kwitnieniem w japońskim stylu. Równie duże wrażenie zrobią także azalie indyjskie lub adenium arabskie. Bardzo ciekawym przypadkiem jest też bugenwilla, czyli pnącze, które w rękach wprawnego hodowcy może przyjąć postać kwiatu bonsai.

[Głosów:5    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here