Moskitiery receptą na spokojny sen nocy letniej

0
1223

Kiedy temperatury na zewnątrz rosną, do naszych mieszkań zaczyna przedostawać się coś więcej, niż tylko promienie słońca i zapach świeżo skoszonej trawy. Już wczesną wiosną zaczynają dokuczać nam pyłki, a niedługo później nieznośne muchy i komary. Ochrona przed tymi intruzami jest niezwykle ważna, zwłaszcza jeśli w domu mieszkają małe dzieci. Receptą na negatywne strony ciepłych pór roku mogą być moskitiery zamontowane sezonowo lub na stałe na okna oraz drzwi naszych mieszkań.

Jak wyglądają moskitiery – rodzaje i sposoby montażu

Minęły już czasy, kiedy moskitiera była kojarzona z grubą tkaniną, przesłaniającą widok z okna, a dodatku niezwykle trudną w zainstalowaniu i użytkowaniu. Obecnie wykonuje się je najczęściej z cienkiego włókna szklanego i pokrywa dodatkową warstwą polimeru, zapewniającego wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Odpowiednio dobrana siatka może być wystarczająco gęsta, aby nie przepuszczać nawet bardzo drobnych pyłków, a przy tym nie wpływa znacząco na oświetlenie wnętrza i nie zasłania widoku. Na rynku dostępne są zarówno gotowe moskitiery w postaci siatki do samodzielnego montażu o standardowych wymiarach, jak i takie, które trzeba odpowiednio docinać. Mocuje się je na rzepy lub taśmę dwustronnie klejącą, a w przypadku wersji do drzwi, na magnesy. Znacznie praktyczniejszym i trwalszym rozwiązaniem są jednak moskitiery ramkowe. Są to profile z naciągniętą siatką, wykonywane na zamówienie, a ich montaż polega zazwyczaj na instalacji od zewnątrz okna za pomocą specjalnych sprężynowych uchwytów. Gdy jest to niemożliwe przyczepia się je na magnesy lub przykręca na stałe. W przypadku drzwi, stosuje się natomiast wzmocnione ramy wyposażone w zawiasy. Istnieją także moskitiery w formie rolety zewnętrznej, chowanej w kasetę i przyklejanej na rzep oraz systemy łączone z roletami do okien dachowych. Wielu dystrybutorów oferuje różne rodzaje moskitier, jednak tylko nieliczni (np. Winrol – https://www.winrol.com.pl/moskitiery/) także moskitiery na wymiar, gwarantując jednocześnie profesjonalne doradztwo i montaż.

moskitiera

Zalety korzystania z moskitiery

Moskitiery, jak sama nazwa wskazuje, chronią nas przed komarami. Pozwalają nam swobodnie otworzyć okna w upalne dni i spokojnie zasnąć, nie martwiąc się brzęczeniem i swędzącymi ukąszeniami. To jednak nie jedyna zaleta zastosowania ochronnej siatki w drzwiach i otworach okiennych. Pyłki i owady wpływają na zanieczyszczenia naszego mieszkania. Nie zawsze bierzemy pod uwagę fakt, że muszki i inne insekty goszczące w naszej kuchni przenoszą na pożywienie i powierzchnie użytkowe ogromne ilości bakterii. Produkty spożywcze po kontakcie z nimi nadają się właściwie jedynie do wyrzucenia. Z kolei pyłki kwitnącej brzozy oraz wirujące w powietrzu nasiona innych roślin mogą wymusić na nas konieczność codziennego mycia podłóg i parapetów, zwłaszcza przy bardzo wietrznej pogodzie. Moskitiera to także ekologiczny sposób, dzięki któremu nie musimy zabijać owadów, które znajdą się w naszym domu, ponieważ nie dopuścimy nawet do ich obecności.

Montując w domu moskitiery, możemy zapomnieć o dusznych letnich dniach i nocach, podczas których baliśmy się uchylić okna w obawie przed pojawieniem się w mieszkaniu brzęczących i kąsających much oraz komarów. Zakup tego rodzaju wyposażenia to inwestycja, która szybko zwróci się w postaci bezcennego spokoju i komfortu przebywania we własnym domowym zaciszu.

Opracowanie: Alicja Błysk

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here