Savoir vivre, czyli jak powinno wyglądać nakrycie stołu podczas organizowanych przyjęć?

0
1396

Organizacja przyjęć domowych to nie lada wyzwanie – po pierwsze należy zaprosić wszystkich gości, ustalić menu, zrobić zakupy i oczywiście przygotować stół, przy którym zasiądą zaproszone osoby. Stylowo zastawiony stół to podstawa organizowanych przyjęć domowych, jednak bardzo łatwo popełnić błąd podczas przygotowywania nakrycia. Na co warto zwrócić uwagę i o czym należy pamiętać?

Nakrycie stołu – podstawa każdej uroczystości

Każda pani domu dba o to, aby podczas wszystkich oficjalnych uroczystości – świętowanych urodzin, obchodzonych Świąt, czy też rodzinnych obiadów, stół wyglądał elegancko i gustownie. Warto pamiętać, że nie wystarczy zadbać tylko o to, by każdy z gości miał talerz, a obok niego sztućce. Zagłębiając się w savoir vivre nakrywania stołu zauważyć można, że bardzo ważne jest prawidłowe ułożenie sztućców, wybranie odpowiedniej zastawy stołowej dopasowanej do charakteru uroczystości, a także ustawienie szkła, które będzie przydatne podczas spożywania napojów.

Wybitny znawca gastronomii Jean Anthelme Brillat-Savarin mawiał: “powiedz mi jak jesz,a powiem Ci kim jesteś” – stwierdzenie to pozwala podkreślić, jak ważne są odpowiednie maniery przy stole. Nasz sposób bycia podczas spożywanych posiłków może w łatwy sposób pokazać, jakim człowiekiem jesteśmy. Tak samo ważne jest również nakrycie stołu i serwowanie dań, które z kolei wpływa na ocenę organizacji przyjęcia przez gospodynię domową.

Od czego zacząć?

Każde nakrycie stołu zaczyna się od wyboru odpowiedniego obrusu. Jeśli przyjęcie jest bardzo oficjalne, warto wybrać klasyczny biały obrus. Zresztą jest to o tyle uniwersalny kolor, że sprawdzi się również podczas mniej oficjalnego przyjęcia. Kolejnym krokiem jest ułożenie zastawy – każdy z gości musi mieć swoje miejsce przy stole. Nakrycie musi składać się z odpowiedniej ilości naczyń – kładziemy dokładnie tyle talerzy i sztućców, ile będzie serwowanych dań. Po lewej stronie układamy nóż z ostrzem skierowanym do wewnątrz, tuż obok niego kładziemy łyżkę, a po prawej stronie widelec. Nad talerzem zarezerwowane jest miejsce na sztućce deserowe – łyżeczkę i widelczyk. Nie można zapomnieć o zastawie szklanej – kieliszek do wody powinien znajdować się nad nożem. Tuż obok niego powinien znajdować się kieliszek do wina, jeśli ma ono być serwowane podczas przyjęcia.

Wybór odpowiedniej zastawy stołowej i dekoracji

Wyjątkowa okazja wymaga od Pani domu adekwatnej zastawy stołowej, która jeszcze bardziej podkreśli charakter uroczystości. Warto, aby w każdym domu znajdował się zestaw, którym stół będzie zastawiony tylko podczas wyjątkowych okazji. Podczas eleganckich przyjęć najlepiej sprawdzą się porcelanowe naczynia, które sprawią, że goście poczują się wyjątkowo. Warto również postawić na eleganckie sztućce np. marki Gerlach, które są niezwykle stylowe. Zestawy te można kupić w https://hurtowniaporcelany.pl/

Nie można zapomnieć również o dekoracji stołu – każdy z gości przy swoim miejscu powinien mieć serwetkę. Możemy wybrać taką z bawełnianego materiału, która po wypraniu sprawdzi się podczas innych uroczystości albo jednorazowego użytku np. flizelinową. Warto, aby kolorystyka dodatków była dobrana do całego wystroju i zastawy stołowej. Pięknym dodatkiem na stole są również świeże kwiaty – szczególnie te sezonowe, które są wyjątkową ozdobą. Wiadomo, że kwiaty najłatwiej dostępne się wiosną i latem. Zimą zaś możemy nabyć gotowe kompozycje np. ze świeczkami, które dodatkowo podkreślą wieczorny klimat uroczystości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here