Choć Polskę od Japonii dzieli ogromna odległość i przepaść kulturowa, Polacy przejęli od Japończyków nie tylko przyjemność jedzenia sushi, ale i sztukę uprawiania mini-drzewek. Nasi rodacy zakładają kluby miłośników bonsai, z sukcesami uczestniczą w międzynarodowych wystawach, współpracują z hodowcami z Dalekiej Azji, prowadzą sklepy dla bonsaistów i traktują to niezwykłe hobby z należytym mu szacunkiem. Również w stolicy nie brakuje entuzjastów bonsai. W Warszawie mogą liczyć na wsparcie doświadczonych  adeptów tej sztuki i mają łatwy dostęp do specjalistycznych sklepów. Ale czy hodowanie miniaturowych drzew w wielkim mieście to dobry pomysł?

Gdzie kupić bonsai w Warszawie?

Początkujący bonsaiści często nie szukają daleko – wszak uformowane drzewko w przystępnej cenie można znaleźć w dużych supermarketach z wyposażeniem do domu. Jednak z uwagi na kiepską jakość drzewek i ograniczoną ofertę, warto poświęcić nieco więcej czasu na wybór swojego pierwszego bonsai. W Warszawie warto sprawdzić przede wszystkim centra ogrodnicze – nawet jeśli nie znajdziesz w nich gotowego okazu, możesz kupić nasiona lub materiał na bonsai. Satysfakcja z uprawy będzie nieporównywalnie większa, jeśli uformujesz swoje drzewko od podstaw.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić bonsai przez Internet. Na forum dla  bonsaistów znajdziesz linki do sprawdzonych sklepów – uprawa mini-drzewek to niszowe hobby, zatem nieuczciwi czy nieprofesjonalni sprzedawcy szybko zostają zdemaskowani przez środowisko. Musisz jednak liczyć się z tym, że wyspecjalizowanym sklepie zapłacisz znacznie więcej niż w supermarkecie.

Czy hodowla bonsai w Warszawie ma sens?

Zapewne zdajesz sobie sprawę, że bonsai to po prostu drzewo uformowane i przycinanie specjalnymi metodami. Takie same drzewa rosną obok Twojego domu, w parku czy na ulicy. Co za tym idzie, bonsai najlepiej „czuje się” na świeżym powietrzu, przy nieskrępowanym dostępie do słońca. Z tego powodu bonsaiści zalecają, aby podczas ciepłych dni wystawiać drzewko do ogrodu lub chociaż na balkon.

Zastanawiasz się, czy warto uprawiać bonsai w Warszawie, jeśli mieszkasz w mrówkowcu i nie masz ani skrawka zielonej przestrzeni? Otóż hodowla jest jak najbardziej możliwa i może zakończyć się sukcesem, o ile wybierzesz właściwe drzewko. Profesjonalne sklepy mają w swojej ofercie bonsai typu outdoor oraz indoor. Do mieszkań nadają się oczywiście te ostatniezwykle są to gatunki pochodzące ze strefy subtropikalnej i tropikalnej, którym nie przeszkadza wysoka temperatura i wilgotność panujące w czterech ścianach. Na bonsai wewnętrzne nadają się m.in. azalia, fikus, ligustr chiński, oliwka, serissa, wiąz drobnolistny, granatowiec, duranta i dąb korkowy. Pamiętaj jednak, by przed zakupem drzewka dokładnie poznać jego wymagania co do stanowiska, nawożenia i podlewania. Jeśli dobrze przygotujesz się do hodowli bonsai w Warszawie, wielkie miasto z pewnością nie zaszkodzi małemu drzewku.

[Głosów:7    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here