Podobają Ci się piękne drzewka bonsai? Marzysz o tym, by hodować taką uroczą roślinę? W takim razie na dobry początek proponujemy Ci ficus ginseng. Niektórzy kwalifikują go jako bonsai, inni uważają, że to alternatywa dla prawdziwych bonsai. Niezależnie od poglądów, przyznać trzeba jednak, że ficus ginseng prezentuje się bardzo atrakcyjnie, a do tego jest świetnym wyborem dla osób nie mających dużej wiedzy na temat pielęgnacji bonsai i ich formowania.
Cena ficus ginseng zależy od tego, w jakim stadium rozwoju kupujesz roślinę. Ładnie ukształtowane „drzewka” mogą być warte nawet kilkaset złotych, ale młoda sadzonka to koszt zaledwie 30-40 złotych wraz z doniczką.
Czym jest ficus ginseng?
Ficus ginseng to odmiana fikusa, która wygląda jak niewielkie drzewko. Bardzo możliwe, że znasz go pod nazwą żeńszeń lub jako ficus microcarpa, czyli figowiec tępy. Poza tym, że wygląda jak drzewko bonsai, to również daje hodowcy podobne możliwości. Uprawiając ficus ginseng możesz próbować swoich sił w formowaniu rośliny – ficus ginseng należy do gatunków łatwo regenerujących się, więc wybaczy Ci wszelkie niedoskonałości. To doskonały trening przed wzięciem się na bonsai sensu stricte. Również cena ficus ginseng zachęca do kupna osoby, które dopiero chcą spróbować tego hobby.
Ficus ginseng wyróżnia się zgrubiałymi pędami i korzeniami powietrznymi pokrytymi brunatną korą. Kora ta z czasem pęka, przez co roślina wygląda jak dojrzałe, stare drzewo w miniaturowej wersji.
Wybór fikusa zamiast typowego bonsai to również dobry wybór dla wszystkich, którzy nie mają zbyt wiele czasu, by zajmować się drzewkiem. Wiele gatunków bonsai to rośliny bardzo wymagające. Co za tym idzie, pod opieką niedoświadczonego hodowcy najzwyczajniej tracą swój urok lub po prostu zamierają. Ficus ginseng natomiast nie tylko pięknie wygląda, ale też nie sprawia kłopotów nawet początkującemu hodowcy.
Optymalne warunki dla ficus ginseng
Żeńszeń jest łatwy w hodowli, ale również ma swoje wymagania, których właściciel musi przestrzegać, by „drzewko” cieszyło się zdrowiem jak najdłużej.
Przede wszystkim ficus ginseng powinien być umieszczony w doniczce z drenażem i otworami odpływowymi, a ziemię należy utrzymywać cały czas w wilgoci. Fikus ten wymaga regularnego podlewania o niedużej intensywności. Ziemia nie może być ani nazbyt mokra, ani przesuszona. Dobrym pomysłem jest również dodatkowe zraszanie rośliny.
Cena ficus ginseng to nie wszystkie koszty. Każdego hodowcę czekają również niewielkie wydatki sezonowe. Pierwszym z nich jest nawóz. Ficus ginseng wymaga nawożenia od marca do sierpnia. Możesz stosować mieszanki nawozów dla bonsai lub dla fikusów. Ziemi w doniczce nie ma zbyt wiele, przez co gatunkowi temu dość szybko zaczyna brakować substancji odżywczych. Warto więc również przesadzić roślinę do świeżej ziemi po 2-3 latach. Możesz wykorzystać podłoża dedykowane dla bonsai.
Idealne miejsce dla ficus ginseng
Twój fikus będzie czuł się najlepiej w temperaturze pokojowej – niezależnie od pory roku. Latem należy uważać, by nie przekraczać 24°, natomiast zimą nie wychładzaj pomieszczenia poniżej 15°. Pomieszczenie powinno być nasłonecznione, jednak sam ficus ginseng nie powinien być bezpośrednio wystawiony na działanie światła słonecznego. Warto o tym pamiętać zwłaszcza podczas wystawiania fikusa na zewnątrz – latem roślina może znaleźć się na balkonie lub tarasie, ale nie należy jej wystawiać na słońce.
Jednocześnie trzeba pamiętać, by nie przestawiać rośliny zbyt często i nie narażać jej na przeciągi ani duże wahania temperatury. Pomimo niskiej ceny ficus ginseng znakomicie się prezentuje, ale nie wtedy, gdy… zżółknie i opadną mu liście. Tymczasem ciągłe zmiany miejsca, podobnie jak zbyt wysoka lub niska temperatura mogą doprowadzić do zżółknięcia i opadu liści. Na szczęście po poprawie warunków, ficus ginseng jest w stanie się szybko odrodzić.