Wybór ławy i stolika do salonu

0
38590

Salon jest bez wątpienia centralnym punktem naszego domu, dlatego też tak dużą rolę przywiązujemy do jego aranżacji i wyposażenia. Ma być przecież swoistą wizytówką naszego domu. Chcemy jednocześnie, aby był wygodny, funkcjonalny i pozwalał nam w pełni się zrelaksować. Wśród wielu elementów wyposażenia salonu, bardzo istotnym jest ława bądź stolik, który stanie w jego centralnym punkcie. Podpowiadamy czym należy się kierować podczas wyboru tego elementu wyposażenia.

Rola w salonie

Wybierając ławę lub stolik kawowy do salonu, musimy wiedzieć jaką funkcję będzie pełnił w tym pomieszczeniu. Należy zwrócić uwagę na wielkość zestawu wypoczynkowego oraz liczbę członków rodziny. Biorąc pod uwagę te kryteria, będziemy w stanie dobrać odpowiednią wielkość mebla. Wysokość stolika kawowego powinna wahać się między 40 a 55 cm. Najbardziej popularny wymiar to 110×60 cm. Kształt stolika może być w zasadzie dowolny. W tym przypadku możemy puścić wodze fantazji, uwzględniając oczywiście ilość miejsca w salonie, jaką dysponujemy. Ławy do salonu zazwyczaj przyjmują tradycyjną, prostokątną formę. Nie oznacza to jednak, że nie oferują bogactwa w zakresie stylistyki i wykończenia.

Wygląd ma znaczenie

Kupując ławę do salonu, w dużej mierze zwracamy uwagę na jej stylistykę. Zazwyczaj to właśnie stoliki do salonu są centralnym punktem tego pomieszczenia, dlatego nie mogą być jedynie tłem do pozostałych elementów salonu. W tym przypadku musimy kierować się ogólną stylistyką salonu. Styl klasyczny preferuje rozwiązania wykonane z drewna. Forma i stylistyka może być zróżnicowana. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć drewniany stelaż ze szklanym blatem. Dzięki temu zgrabnie łączymy klasykę z nowoczesnością.

W typowo nowoczesnych aranżacjach możemy postawić na stoliki z nieco innych materiałów. Mogą mieć formę mebli wykonanych ze szkła lub metalu. Warto wziąć pod uwagę zasady związane z wyborem odpowiedniego kształtu blatu. Gdy w salonie stoi narożnik, najlepiej wybrać stolik z kwadratowym blatem. W przypadku sofy i dwóch foteli dużo lepszym rozwiązaniem będzie okrągły blat. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są stoliki do salonu posiadające dwa blaty na różnych poziomach.

Przede wszystkim praktyczny

Kupując ławy do salonu, powinniśmy zadbać, aby wybrać rozwiązanie, które obok ciekawej stylistyki będzie także praktyczne. W przypadku dużej rodziny lub częstych wizyt gości warto wybrać ławę o nieco większych rozmiarach. Dzięki temu będziemy mogli ugościć rodzinę czy znajomych w komfortowych warunkach.

Dosyć istotna wydaje się również waga samego stolika. Jeżeli będzie on stał obok rozkładanej kanapy, to najlepszym rozwiązaniem może być wybór dosyć lekkiego modelu, który nie sprawi problemów przy przesuwaniu.

Jeżeli w domu są małe dzieci, to najbardziej bezpieczny będzie stolik z zaokrąglonymi krawędziami. Wybierając taki model, zmniejszymy ryzyko przypadkowej kontuzji wywołanej uderzeniem w kant stolika.

W trakcie wyboru ławy lub stolika do salonu warto wziąć pod uwagę nie tylko ich wygląd i cenę. Obok efektownego wyglądu, te elementy wyposażenia muszą być także praktyczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here