Nie musisz kupować drogich drzewek bonsai, kształtowanych latami przez wprawnych hodowców. Świetnym sposobem na rozpoczęcie przygody z hodowlą jest kupienie sadzonki za kilka złotych i rozpoczęcie hodowli samemu, formując roślinę tak, by powstało piękne bonsai. Jest to możliwe np. ze zwykłą tują. Jak powinno wyglądać formowanie iglaków i w jaki sposób zrobić bonsai z tui?

Proces kształtowania iglaków pod bonsai

Na początek potrzebujesz młodą roślinę, doniczkę przeznaczoną do bonsai, drut oraz odpowiednie podłoże.

Pierwszym krokiem powinno być oczyszczenie drzewka – poprzycinaj gałązki i nadaj bonsai pożądany kształt. Pamiętaj, że gałązki nie odrosną zbyt szybko, więc ostrożnie wykonuj kolejne cięcia, by mieć pewność, że nie zredukujesz zbyt dużej ich ilości. Najlepiej zacząć od odsłonięcia pnia i ucinania grubszych gałęzi. Redukcję polecamy wykonywać za pomocą kleszczy skośnych, które zostawiają łatwo gojące się, wklęsłe rany. Po grubych gałęziach przychodzi czas na cienkie gałązki.

Następnie gałęzie należy owinąć drutem. Nie trzeba nawijać go bardzo ciasno – wystarczy „rozciągnięta spirala”. Jak gruby drut powinieneś wykorzystać do formowania iglaków? Najlepiej sięgnąć po taki, którego grubość wynosi około 30% grubości gałęzi. W tym wypadku również rozpocznij od grubych gałęzi, a następnie przejdź do cieńszych. Cała roślina powinna być zadrutowana, zanim przejdziesz do właściwego formowania bonsai.

Przesadzanie drzewka

Kolejny etap to przygotowanie doniczki, by możliwe było przesadzenie tworzonego bonsai i hodowanie drzewka w odpowiednich warunkach. Do tego celu niezbędna będzie doniczka z otworami drenażowymi (warto je przykryć plastikową siatką) i drutami pozwalającymi na umocowanie drzewka. Warto kupić też gotową mieszankę ziemi do bonsai lub przygotować własną zgodnie z wymaganiami tui lub innego gatunku, który chcesz uformować.

By możliwe było dalsze formowanie iglaków i ich hodowla, wyciągnij drzewko z oryginalnej doniczki i pozbądź się luźnej ziemi. Nie należy usuwać ziemi na siłę. Delikatnie otrzep ręką tę przylegającą do korzenia. Następnie rozczesz korzenie za pomocą haka.

Drzewko ze swoją oryginalną masą korzeniową prawdopodobnie nie zmieści się do nowej doniczki w stylu bonsai (zazwyczaj płytkiej), więc możesz zredukować korzenie, nawet o 2/3 ich masy.

Następnie rozłóż cienką warstwę ziemi w doniczce i umieść w niej drzewko. Umocuj roślinę za pomocą drutów w doniczce i przysyp korzenie ziemią. Postaraj się, by pomiędzy korzeniami nie było pustych przestrzeni. Wepchnięci ziemi w wolne miejsca ułatwią Ci drewniane pałeczki lub inny cienki przyrząd.

Na koniec nie zapomnij podlać swojego drzewka bonsai. Po kilku miesiącach usuń drut, by nie uszkadzał on rosnących gałęzi.

[Głosów:48    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here