Odpowiednie podłoże to jeden z najważniejszych czynników determinujących powodzenie hodowli roślin. Zwróć uwagę, że w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach dostaniesz specjalne mieszanki dedykowane do określonego gatunku, np. storczyków, kaktusów, iglaków, hortensji, a nawet cytrusów. To nie fanaberia producentów ani chwyt marketingowy – każdy gatunek ma inne wymagania i najlepiej rozwija się w dedykowanym podłożu.

Nie inaczej jest z bonsai, jednak w tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę nie tylko indywidualne potrzeby drzewa, ale i specyfikę hodowli. Ziemia do bonsai powinna uwzględniać przechowywanie w niskiej doniczce oraz zredukowany system korzeniowy rośliny. Jak przygotować podłoże dla miniaturowego drzewka?

Odpowiednie podłoże dla bonsai

Niedoświadczony bonsaista często popełnia dwa kardynalne błędy – nie wymienia podłoża po zakupie drzewka z marketu albo przesadza roślinę do zwykłej ziemi ogrodniczej. W obu przypadkach bonsai może szybko stracić chęć do rozwoju, zachorować i w konsekwencji obumrzeć. Ziemia z marketu jest bardzo uboga w składniki odżywcze, z kolei ziemia ogrodowa jest zbyt ciężka dla delikatnego systemu korzeniowego karłowatego drzewka. W takim razie czym różni się specjalna ziemia do bonsai? Wymagania co do podłoża są następujące:

  • zdolność do magazynowania wody pomiędzy kolejnymi podlewaniami,
  • możliwość odprowadzania nadmiaru wilgoci,
  • dobra przepuszczalność powietrza.

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, można stwierdzić, że podłoże do bonsai powinno być zdrenowane, znacznie lżejsze od ziemi doniczkowej i odpowiednio chłonne.

Z czego składa się ziemia do bonsai?

Jeśli nie masz wprawy w komponowaniu własnego podłoża, gotowe mieszanki do bonsai kupisz w centrum ogrodniczym lub w wyspecjalizowanym sklepie dla bonsaistów. Najłatwiej dostać uniwersalne podłoża, odpowiednie zarówno dla okazów hodowanych w mieszkaniach, jak i typowych gatunków outdoor. W dobrze zaopatrzonym sklepie możesz spotkać podłoża dedykowane dla bonsai iglastych oraz specjalne podłoża do drzew liściastych.

Natomiast jeśli wolisz mieć pełną kontrolę nad swoją hodowlą, własnoręcznie przygotowana ziemia do bonsai zapewni Ci najbardziej optymalne efekty. A oto trzy podstawowe składniki mieszanki:

  • akadama (japońska glina), proporcje: 1/2 mieszanki dla bonsai liściastych i 1/3 dla iglastych
  • pumeks – zapewnia retencję wody i składników odżywczych, proporcje: 1/4 mieszanki dla drzew liściastych i 1/3 dla iglastych
  • lawa wulkaniczna – napowietrza podłoże, zatrzymuje wodę, dostarcza substancji mineralnych, proporcje: 1/4 mieszkanki dla bonsai liściastych i 1/3 mieszanki dla iglastych

Jeśli nie możesz dostać powyższych produktów, możesz zastąpić je innymi, byle spełniały potrzeby podłoża do bonsai. Aby zapewnić drenaż w doniczce możesz zastosować keramzyt, natomiast do zatrzymania wody możesz użyć zeolitowego żwirku dla kotów. Jeśli potrzebna Ci ziemia do bonsai, które nie wymagają częstego przesadzania, zamiast zwykłej akadamy wybierz kiryu. Ten rodzaj gliny będzie również odpowiedni dla iglaków, np. sosny czy jałowca.

[Głosów:67    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here