Hodowla miniaturowych drzew to bardzo odprężające zajęcie, które wymaga żelaznej systematyczności, ale jednocześnie przynosi ogrom satysfakcji. Dla pasjonatów to wręcz życiowe wyzwanie, a dla przedsiębiorczych – ciekawy sposób na dorabianie do pensji. Jednak bez względu na to, do którego grupy się zaliczasz, nie możesz przystąpić do hodowli drzewka bez podstawowej wiedzy. Jak dbać o drzewko bonsai, by uzyskać oczekiwane rezultaty hodowli?

Gdzie postawić drzewko bonsai?

Oczywistym jest, że każde drzewko ma inne potrzeby – jedne gatunki chcą być skąpane w słońcu, inne lepiej rozwijają się w półcieniu. Zanim jednak sprawdzisz indywidualne wymagania swojego okazu, najbezpieczniej ustawić bonsai w miejscu widnym, ale na które słońce nie pada bezpośrednio. Parapet przy oknie południowym albo intensywnie nasłoneczniony taras mogą poważnie zaszkodzić roślinie.

Jeśli na razie nie wiesz, jak dbać o drzewko bonsai, ustaw je w neutralnym miejscu. Stanowisko nie powinno być narażone na przeciągi ani gorące powietrze od kaloryfera. Jednocześnie postaraj się ładnie wyeksponować drzewko, w końcu to wspaniała ozdoba, którą warto pochwalić się przed gośćmi.

Przygotowanie podłoża dla bonsai

Podstawowym składnikiem mieszanki do bonsai powinna być japońska wypalana glina, tzw. akadama. Do drzew starszych i iglastych możesz zastosować jej twardszą wersję, czyli kiryu. Oprócz tego podłoże potrzebuje składnika zatrzymującego wodę i substancje odżywcze, np. zeolitu lub pumeksu. W skład mieszanki powinna wchodzić również czerwona lawa, która dostarcza minerałów i dba o odpowiednie napowietrzenie korzeni.

Osoby, które wiedzą, jak dbać o drzewko bonsai, zwracają również uwagę na konieczność odprowadzania wody. Gnicie bonsai z powodu nadmiaru wilgoci to całkiem prawdopodobny scenariusz, chyba że zastosujesz keramzyt do drenażu ziemi i kupisz doniczkę z otworami odpływowymi.

Jak podlewać bonsai?

Drzewko bonsai należy podlewać odstaną wodą z kranu lub deszczówką.  Z uwagi na dość luźne podłoże nalewaj płyn bardzo ostrożnie, najlepiej za pomocą miniaturowej konewki. W okresie wiosenno-letnim roślinę należy podlewać codziennie, a podczas upałów najlepiej dwa razy dziennie (rankiem i późnym popołudniem).

Jak dbać o drzewko bonsai zimą? Jeśli przechowujesz je w mieszkaniu, nie ma potrzeby zmiany częstotliwości podlewania. Ograniczenia dostępu do wilgoci wymagają jedynie gatunki ze stref tropikalnych, którym trzeba stworzyć warunki  imitujące „porę suchą” jak w naturalnym środowisku.

Przycinanie i formowanie drzewka bonsai

Zgłębiając zasady pielęgnacji bonsai, nie sposób nie poruszyć kwestii kształtowania miniaturki. Otóż jeśli chcesz nadać pniu i konarom pożądany kształt, musisz skierować je w odpowiednią stronę i utrwalić pozycję poprzez owijanie miedzianym drutem.

Nadrzędnym celem każdego bonsaisty jest również utworzenie bujnej korony z niewielkimi listkami, dlatego należy systematycznie przycinać świeże przyrosty. Pamiętaj również o  zabezpieczeniu uciętych miejsc specjalnym środkiem, który nie dopuści do rozwoju grzybicy.

[Głosów:21    Średnia:2.1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here