Jak dobrać roletę do rozmiaru okna

Rolety to systemy osłonowe, które często kupujemy w gotowych zestawach. W ten sposób masz możliwość nabycia w niskiej cenie dużej ilości osłon, które wykorzystasz w swoim domu lub mieszkaniu. Każde skrzydło okienne wymaga osobnej rolety, dlatego niezwykle ważne jest dokładne określenie spodziewanego ich rozmiaru oraz ilości. Poniżej przybliżamy ten temat. 

Roleta dopasowana do okna – czyli jaka?

Aby dobrać odpowiednią roletę do rozmiaru okna, należy wziąć pod uwagę następujące kryteria. Pierwszym są wymiary samego okna. Należy dokładnie zmierzyć jego szerokość i wysokość, aby mieć pewność, że roleta nie będzie zbyt wąska.

Sposób montażu to również ważna sprawa. Odmienny montaż może wiązać się z koniecznością dysponowania dodatkową przestrzenią – na przykład na kasetę, z której roleta będzie się wysuwać. Przykładowe modele kasetowe znajdziesz pod linkiem: https://rolety24.net/rolety-dzien-i-noc/rolety-dzien-i-noc-w-kasecie-plaskiej. Najczęściej jednak roleta jest montowana na samej framudze okna. Znajdziesz zarówno modele dedykowane do montażu od wewnątrz, jak i na zewnątrz. 

Sposób otwierania okna to kolejna kwestia. Należy upewnić się, że roleta będzie pasować do sposobu otwierania okna, co ma szczególnie ważne znaczenie w przypadku okien uchylnych i rozwiernych.

Kształt okna nie jest zazwyczaj dużym problemem. Staje się nim, gdy mowa o oknach o nietypowych lub niestandardowych kształtach – kołowych, trójkątnych lub półokrągłych. 

Warto pamiętać, że niektóre rolety są oferowane z możliwością ich docięcia do wymiaru i kształtu okna osoby kupującej. Jest to duże ułatwienie w przypadku osób pragnących osłonić swoje niestandardowe okno.

Najczęstsze rozmiary rolet okiennych 

Standardowe rozmiary to rolety o szerokości od 60 do nawet 100 cm i wysokości od 150 do 220 cm. Są one przeznaczone do standardowych okien i drzwi balkonowych. 

Rolety mini są dostępne w szerokościach od 30 do 100 cm i wysokościach od 150 do 220 cm. Są one przeznaczone do mniejszych okien, np. tych w łazience lub kuchni. 

Rolety do okien dachowych to osobna kategoria. Są dostępne w rozmaitych, mniej standardowych rozmiarach, choć i tak często wybór kupujących pada na rolety wykonywane na zamówienie.

Należy pamiętać, że podane rozmiary rolet są jedynie przykładowe, a w sklepach znajdziesz zarówno większe, jak i mniejsze modele, dedykowane dla różnych typów okien i architektury. 

Rolety w osłanianiu pomieszczeń 

Pokoje dzienne to główne miejsce, w którym rolety są montowane. Wymienić należy salon, jadalnię i kuchnię, w których liczy się nie tylko prywatność, ale również wysoki poziom nasłonecznienia, ułatwiający codzienną pracę i przyjmowanie gości. 

Sypialnie to miejsca, w których również montuje się rolety. Pozwalają całkowicie odgrodzić pomieszczenie od światła zewnętrznego i zagwarantować bezpieczny i spokojny sen. 

W łazienkach rolety montuje się w celu zapewnienia maksymalnej prywatności przed spojrzeniami potencjalnych intruzów z zewnątrz. 

Oczywiście rolety mogą być montowane też w innych częściach domu, w zależności od potrzeb i preferencji nabywcy. Warto dokładnie ustalić swoje zapotrzebowanie jeszcze przed wizytą w sklepie, biorąc pod uwagę także poziom nasłonecznienia w danym pomieszczeniu oraz kierunek, ku któremu wychodzą okna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here