Lokale użytkowe

Polskie prawo definiuje wiele pojęć dotyczących rynku nieruchomości lokale w Olsztynie również zostały odpowiednio zdefiniowane przez ustawę o własności lokali. Według niej za lokal mieszkalny można uznać izbę lub zespół izb przeznaczonych i przystosowanych do przebywania w nich ludzi. Izba ta powinna być wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku.

Apartamenty to lokale mieszkalne w Olsztynie charakteryzujące się najwyższym komfortem oraz estetycznym wykończeniem. Istnieje kilka warunków, które trzeba spełnić, aby lokal mógł zostać zaliczony do apartamentów. Powinien on posiadać kuchnię, salon lub salon połączony z kuchnią, sypialnię z prywatnym wejściem, pokój gościnny lub garderobę, miejsce na pomieszczenie gospodarcze. Można więc stwierdzić, że apartament musi posiadać minimum trzy pokoje. Kluczowa jest też powierzchnia lokalu. Apartamenty zaczynają się od powierzchni przekraczającej 100 m2. Do tego ten typ lokalu łatwo poznać po tym, że w budynku, w którym się znajduje bardzo często można spotkać takie udogodnienia jak na przykład parking podziemny lub garaż, winda, czy też monitoring. Apartamenty cechuje wysoka jakość wykończenia standardowych części wspólnych. Są one świetnie zabezpieczone przed hałasem. Wysokość apartamentu oscyluje przeważnie w granicach 2,9 metra.

Ceny lokali mieszkalnych uzależnione są od kilku czynników, które należy mieć zawsze na uwadze przy sprzedawaniu lub kupowaniu swojej nieruchomości. Na cenę bardzo duży wpływ ma na przykład jej lokalizacja. W dużej mierze to ona decyduje, czy klienci uznają ofertę za atrakcyjną. Oczywiście, im atrakcyjniejsze położenie, tym cena nieruchomości automatycznie wzrasta. Przy dokonywaniu oceny poziomu atrakcyjności potencjalni nabywcy szczególną uwagę zwracają na takie aspekty, jak położenie budynku ( czy jest on usytuowany na uboczu lub ruchliwej ulicy). Ważne jest też to, czy okna wychodzą na podwórze, czy na ruchliwą ulicę.

W przypadku lokali mieszkalnych dużą rolę ogrywa piętro, na którym znajduje się lokal. Najpopularniejsze są mieszkania, które mieszczą się na pierwszym lub drugim piętrze. Znacznie trudniej sprzedać jest lokal mieszkaniowy położony na parterze. Co ciekawe jeśli chodzi o lokale użytkowe w Olsztynie to właśnie te położone na parterze cieszą się największym zainteresowaniem.

Cena lokalu jest też bardzo uzależniona od jego powierzchni oraz miejsca, w którym znajduje się nieruchomość. W największych polskich miastach typu Warszawa czy też Kraków, ceny za metr kwadratowy są kilka raz wyższe, niż w mniejszych miejscowościach.

Przy wycenie lokali mieszkalnych ważną rolę odgrywa też bezpośredni dostęp do budynków użytkowania publicznego. Dostęp do przychodni, przedszkoli, czy sklepów ma duże znaczenie dla komfortu życia mieszkańców lokali. Cenę lokalu jest automatycznie podnoszona przez bezpośrednie sąsiedztwo parków, terenów zielonych, czy ogrodów botanicznych.

Każdy rzeczoznawca przy wycenie lokalu weźmie pod uwagę jakość materiałów, z którego został zbudowany lub wykończony. Lokale w Olsztynie dopiero co oddane do użytkowania są zdecydowanie droższe od tych już wiekowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here