Ogórki to bardzo popularne i zdrowe warzywa. Cenimy je za smak i na szeroką skalę wykorzystujemy w kuchni. Choć w tej chwili ogórki sprzedawane są w sklepach spożywczych przez cały rok, zdecydowanie lepszy wpływ na nasze zdrowie mają warzywa z domowej uprawy. Co musimy wiedzieć zanim podejmiemy decyzję o zakupie nasion ogórków?
Kilka słów o ogórkach
Ogórek to roślina jednoroczna zaliczana do rodziny dyniowatych. W Polsce popularne są różne gatunki ogórków – między innymi: ogórki gruntowe sałatkowe, ogórki korniszonowe, ogórki szklarniowe czy ogórki melonowe. Ogórki są niskokaloryczne, w ogromnej mierze składają się z wody, dzięki czemu pomagają nawadniać organizm, stanowią też źródło chlorofilu, witamin i minerałów (choć należy podkreślić, że są to ilości niewielkie). Rośliny te posiadają płożące lub wspinające się wąsy czepne. Ich owłosione liście mogą mieć owalny, okrągławy, dłoniasto klapowany kształt. Roślina wydaje drobne, żółte kwiaty. Owoc to wielonasienna, wydłużona jagoda (można spotkać także ogórki pozbawione nasion). Spożywanie ogórków korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego, warzywa te znajdują również zastosowanie w kosmetyce (posiadają właściwości łagodzące i odświeżające).
Jak wygląda uprawa ogórków?
Zanim zdecydujemy się na posadzenie nasion ogórków w przydomowym ogrodzie wybierzmy odmianę, która w najwyższym stopniu odpowiada naszym potrzebom.
Uprawa ogórków zazwyczaj odbywa się w szklarniach lub tunelach foliowych. Jednocześnie możliwe jest posadzenie tych warzyw bezpośrednio do gruntu (pamiętajmy jednak, że rośliny te wywodzą się z klimatu tropikalnego, co sprawia, że mają duże wymagania cieplne – giną już przy niewielkich przymrozkach).
Gdy zdecydujemy się posadzić nasiona ogórków bezpośrednio do gruntu, koniecznie pamiętajmy, żeby zapewnić im stanowisko ciepłe, dobrze nasłonecznione i chronione przed silnym wiatrem.
Optymalne podłoże dla ogórków jest zasobne w składniki odżywcze, łatwo nagrzewające się, próchnicze, o pH pomiędzy 6,5 a 7. Przed posadzeniem nasion ogórków należy dokładnie przekopać podłoże, a następnie zasilić je przy pomocy kompostu lub obornika. Pamiętajmy, że ogórki nie tolerują gleby świeżo wapnowanej. Jeżeli jest potrzeba użycia wapna – należy zastosować je co najmniej rok przed posadzeniem tych warzyw.
Nasiona ogórków wysiewa się najczęściej w maju, gdy minie ryzyko przymrozków. Sadząc nasiona tych roślin musimy uwzględnić fakt, że będą się one bardzo intensywnie rozrastać.
Ogórki – niezbędne zabiegi pielęgnacyjne
Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku ogórków jest regularne podlewanie. Pamiętajmy, że rośliny te są bardzo wrażliwe na niedobory wody, gdyż mają płytki system korzeniowy. Ważne jest, żeby do podlewania nie używać zimnej, a letniej wody.
Dobrą praktyką jest chronienie młodych ogórków przed chłodem przy pomocy agrowłókniny. Kolejnym korzystnym zabiegiem jest ściółkowanie, które zapobiega parowaniu wody z gleby.
Doświadczeni ogrodnicy zalecają również spulchnianie gleby. Należy jednak robić to ostrożnie, żeby nie uszkodzić delikatnych, płytko osadzonych korzeni.
Jak wybrać odpowiednie nasiona ogórków?
W sklepach ogrodniczych znajdziemy szeroki wybór nasion ogórków. Zdecydowanie dobrym wyborem będą nasiona z oferty renomowanych, polskich producentów. Pracowali oni na zaufanie klientów przez długie lata, dlatego nie mogą pozwolić sobie na sprzedaż słabej