akwarium

Akwarystyka to przygoda na długi czas. Dla wielu osób – jest to zajęcie, na które potrafią poświęcić bardzo dużo czasu jak i pieniędzy. Nie powinno to zresztą dziwić – jak każde hobby, także akwarystyka jest świetnym pomysłem na samorozwój i eksplorowanie własnych zainteresowań. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik, w którym podpowiadamy po jakie dekoracje do akwarium warto sięgnąć. Dzięki nim stworzysz estetyczny „raj” dla swoich podwodnych żyjątek, a akwarium będzie dekoracją w pomieszczeniu, w którym się znajduje.

Dekoracje do akwarium – czy potrzebne oraz dlaczego warto po nie sięgać

Dekoracje do akwarium to nie żadna fanaberia. Ich obecność jest nie mniej ważna, niż obecność samych rybek. Wbrew pozorom, mają olbrzymi wpływ na wygląd i atrakcyjność akwarium. Ponadto, niektóre z nich mogą pełnić dodatkowe funkcje – na przykład tworzyć jamy, wnęki lub inne otwory, w których rybki będą się chronić lub składać ikrę.

Dekoracje możemy nabyć zarówno w sklepach zoologicznych, w sklepach z akwarystyką jak i przez internet. Najlepszym i najwygodniejszym wyjściem jest zaopatrzenie się w sklepach internetowych. Oferowany przez nie wystrój do akwarium obejmuje niemal cały, bardzo szerokim zakres dostępnych produktów.

Wystrój do akwarium – po co warto sięgać, by osiągnąć estetyczny efekt?

Podstawowym i najchętniej wybieranym elementem dekoracyjnym są korzenie. Nadają się do stosowania w akwariach z rybkami jak i innymi stworzonkami. Wybierając korzeń, warto upewnić się, czy został dokładnie oczyszczony z potencjalnych zanieczyszczeń. Możemy w tym celu namoczyć go we wrzątku przez kilka minut. Korzeń może stanowić miejsce schronienia lub odpoczynku dla rybek, a ponadto – stanowi naturalny element rybiego krajobrazu.

Warto też wybierać inne ozdoby wykonane z drewna, kokosu, bambusa lub innych materiałów pochodzenia roślinnego. Nie tylko podniosą one atrakcyjność zbiornika, ale za ich pomocą będziemy mogli tworzyć bardziej rozbudowane konstrukcje. Do kategorii tej można też zaliczyć kamienie naturalne, szczególnie te o rozbudowanej, skomplikowanej strukturze.

Do dekoracji sztucznych należą m.in. wulkany, szczególnie popularne w ostatnim czasie. Zaletą wulkanów jest fakt, że mogą pełnić funkcje nie tylko dekoracyjne, ale również pompy napowietrzającej. Uwalniające się z ich wnętrza bąbelki będą zwiększać ilość tlenu w wodzie, a także imitować wulkaniczne erupcje. Tworzy to wyjątkowy efekt estetyczny.

Popularnym typem dekoracji sztucznych są też tła do akwariów. Mają one postać ekranów przeznaczonych do naklejania z tylnej strony. Ich montaż jest niezwykle łatwy – wiele spośród dostępnych teł wystarczy po prostu nakleić na szybę, bez konieczności stosowania dodatkowych materiałów lub środków. Najwygodniejsze są oczywiście tła adhezyjne – czyli te, których powierzchnia sama przyczepia się do powierzchni szyby. 

Rośliny plastikowe to wybór osób, które pragną udekorować swoje akwarium za pomocą elementów w naturalnych, zielonych barwach, jednak nie chcą zdecydować się na pielęgnację żywych roślin. Rośliny plastikowe są o wiele łatwiejsze w utrzymaniu – wystarczy od czasu do czasu obmyć ich powierzchnię, usuwając pojawiający się osad. Można to oczywiście robić wraz z okresowym czyszczeniem całego akwarium.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here