Antena satelitarna – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

0
911

Wybór sprzętu satelitarnego powinien być dobrze przemyślany. Pamiętajmy, że mamy tu do czynienia z montażem zewnętrznym i ciągnięciem kabli nierzadko przez pół mieszkania. A nie ma nic gorszego, niż zorientowanie się w sezonie zimowym, że nasza antena jest po prostu za mała. Dlatego warto przemyśleć nasze teraźniejsze i przyszłe potrzeby i kupić zestaw satelitarny, którego nie będziemy musieli wymieniać przez następnych kilka lat. Poniżej kwestie, na które warto zwrócić szczególną uwagę przy zakupie anteny satelitarnej.

Jaka antena satelitarna najlepsza?

Można powiedzieć, że im antena satelitarna większa, tym lepiej. Zwykle za duże anteny satelitarne uznaje się te powyżej 80 cm. Pamiętajmy, że w przypadku telewizji satelitarnej, sprawa z sygnałem ma się nieco inaczej. Tutaj w przypadku zbyt słabego sygnału nie uświadczymy utraty jakości, a raczej całkowitego braku odbieranej treści. Dlatego właśnie rozmiar anteny satelitarnej ma znaczenie. Dużą średnicę docenimy najbardziej przy kanałach w wysokiej rozdzielczości i przy deszczowej pogodzie. Drugą kwestią, jeśli chodzi o talerz satelitarny, jest materiał, z którego jest wykonany. Najlepsze i jednocześnie najdroższe są te z tworzywa sztucznego. Cechują się lekkością i dużą wytrzymałością na warunki atmosferyczne. Pozostałe to talerze aluminiowe i stalowe, przy czym te ostatnie są najcięższe i najmniej odporne na korozję. Dlatego też lepiej do aluminiowych.

Stabilny uchwyt do anteny satelitarnej

Nic nam po dużej średnicy anteny, jeżeli będzie ona niestabilnie zamocowana. Pamiętajmy, że duża jej powierzchnia chętnie łapie wiatr. Z jego powodu odbierany obraz może być przerywany tak jak w przypadku deszczu. Duże znaczenie ma tutaj materiał, z którego antena satelitarna jest wykonana. Im lepiej ją zamontujemy, tym lepsza stabilność odbieranego sygnału.

Różne rodzaje konwerterów – który wybrać?

Na zestaw satelitarny składa się także konwerter. Jest to urządzenie, do którego trafia sygnał odbity z talerza satelitarnego. Dalej sygnał ten trafia już bezpośrednio do tunera dzięki kablowi antenowemu. Głównym parametrem, którym różnią się konwertery, jest ilość niezależnych sygnałów płynących do odbiorników. Dzięki temu możemy podpiąć jeden konwerter satelitarny do dwóch lub więcej tunerów. Uzyskamy wtedy możliwość oglądania innego kanału na każdym odbiorniku. To także ważna kwestia, jeśli posiadamy tuner z opcją nagrywania, ponieważ chcąc oglądać inny niż nagrywany kanał, potrzebujemy drugiego niezależnego sygnału. Warto przemyśleć zakup i z wyprzedzeniem kupić odpowiedni konwerter, jeśli planujemy rozbudowę naszej sieci telewizji o dodatkowe urządzenia.

Jaki kabel antenowy wybrać?

Często bagatelizowany może zepsuć radość z oglądania telewizji. Dobrej jakości kabel antenowy jest niemniej ważny od anteny satelitarnej i konwertera. Parametry, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy jego zakupie to:

  • Wysoka skuteczność ekranowania klasy A, A+ lub A++.
  • Gęstość oplotu – im wyższa, tym lepszy kabel antenowy.
  • Niska tłumienność – ważna przy dłuższych kablach antenowych.
  • Gruba żyła wewnętrzna wykonana z miedzi.

Podsumowując, nie ma co oszczędzać na zakupie zestawu satelitarnego. Dobrej jakości antena satelitarna z konwerterem i odpowiednim kablem antenowym to niewielka dopłata w stosunku do komfortu użytkowania przez wiele lat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here