To właśnie podczas snu nasz organizm się regeneruje i zbiera energię tak niezbędną w celu realizacji intensywnej aktywności w czasie całego dnia. Jak działa sen na człowieka, jak długo powinniśmy spać i dlaczego wciąż nie dbamy o rytuał zdrowego, spokojnego snu? Szczegóły w tym zakresie przedstawione zostały poniżej.
Ile powinien spać dorosły człowiek?
Czy wiesz, że statystyczny Polak przesypia 6 godzin w ciągu każdej doby? To zbyt mało, ponieważ eksperci od snu potwierdzają, że całkowita regeneracja organizmu może odbywać się w czasie co najmniej 8 godzin spania. Sen wpływa nie tylko na nasz odpoczynek fizyczny, ale również ten umysłowy. Niweluje napięcie, stres, daje siłę i energię. Aby tak rzeczywiście było, konieczne jest zwrócenie uwagi na to, jak dobrze spać.
Komfortowa sypialnia
Przede wszystkim uwagę należy zwrócić na aspekty techniczne rytuału spania. Czy Twoja sypialnia jest urządzona właściwie? Czy śpisz na wygodnym, dopasowanym do Twoich indywidualnych potrzeb łóżku? Czy wybrałeś odpowiedni materac do spania? To właśnie on ma największe znaczenie, uwzględniając zdrowy sen czy wygodne ułożenie pozycji ciała.
Eksperci potwierdzają, że nie powinniśmy spać na łóżkach rozkładanych, sofach czy kanapach. Te z funkcją spania mogą służyć do spania okazjonalnego, ale nie tego codziennego. Zresztą, producenci mebli oferują nam rozmaite łóżka małżeńskie na każdą kieszeń i to na nich powinien odbywać się spokojny sen. Ponadto, oprócz dobrego łóżka, warto wybrać również pościel, idealna będzie ta o właściwościach antyalergicznych.
Nie tylko łóżko jest ważne, ale również atmosfera, jaka panuje w sypialni. Wnętrze warto dobrze przewietrzyć, niekorzystnie na sen wpływają intensywne aromaty. Dlatego nie zaleca się zapalania świec zapachowych czy stawiania blisko łóżka kwiatów o mocnym zapachu. Klimat w sypialni powinien być uniwersalny, nie warto stawiać na intensywne kolory czy dekory, które mogą rozpraszać. Świetnie sprawdza się uniwersalna biel, ale też delikatna zieleń czy błękit.
Co Polacy wiedzą o śnie?
Niestety, większość Polaków wciąż nie ma wystarczającej wiedzy o należytym śnie, nie wdraża więc koniecznych technik, aby ten mógł rzeczywiście korzystnie wpływać na codzienne funkcjonowanie organizmu. Śpimy za krótko, często wybudzamy się, a stres każdego dnia przyczynia się do nienależytej regeneracji.
Warto wprowadzać rytuały. Warto poznać mechanizmy snu, fazy snu i techniki szybkiego zasypiania. Czy wiesz, że nawet 40% Polaków ma zaburzenia snu, ale większość nie zdaje sobie nawet z tego sprawy albo bagatelizuje problem.
Dobry, spokojny sen wpływa na naszą sprawność fizyczną, ale i psychikę. Notoryczne niewysypianie się przyczynia się do braku koncentracji uwagi, zaburzone zostają procesy pamięci, spada motywacja i zaangażowanie. Niewyspany pracownik jest mniej efektywny i wydajny. Okazuje się, że brak odpowiedniej jakości snu wpływa negatywnie na nasze samopoczucie, a przewlekłe zmęczenie powoduje wycofanie społeczne, a nawet stany depresyjne. Trzeba też pamiętać, że brak odpowiedniej jakości snu może wpływać na nasze zdrowie, przyczynia się na przykład do podniesienia ciśnienia krwi.