nit zrywalny

Nit to jeden z częściej stosowanych przez profesjonalistów oraz amatorów sposobów na nierozerwalne połączenie ze sobą płaskich elementów. Coraz więcej osób stosuje nity zrywalne, dlatego dzisiaj skupimy się na tym jak działają i w jaki sposób można je wykorzystać.

Czym jest nit zrywalny? Jak działa?

Nit zrywalny to mechaniczny element złączny. Składa się z rurki z łebkiem (nazywanej także tuleją) oraz gwoździa ze zgrubieniem, którego średnica jest minimalnie większa niż średnica tulei. Nit zrywalny zobacz w sklepie Incop, by jeszcze lepiej zrozumieć jego budowę oraz zasadę działania tego typu łączenia. Do nitowania za jego pomocą używa się specjalnej nitownicy oraz wiertarki. Pierwszym krokiem jest wykonanie otworu w łączonych elementach, przez który przechodzić będzie nit. Zaleca się wywiercenie nieznacznie większej dziurki (o ok. 0,01 milimetra), by móc bez przeszkód włożyć do niej element złączny. Następnie w otworze umieszcza się nit, jego trzpień nakrywa się nitownicą oraz uruchamia urządzenie (na rynku znaleźć można ręczne, pneumatyczne oraz elektryczne). Podczas pracy nitownica wyciąga pręcik z dużą siłą, rurka jest poszerzana, a pręcik zrywa się w miejscu przewężenia (stąd nazwa nit zrywalny). Elementy z jednej strony połączone są łbem nitu, a z drugiej spęcznieniem rurki. Na tym etapie można przejść do wykonywania kolejnych łączeń lub wyszlifować albo rozbić młotkiem to nowopowstałe – w zależności od potrzeb.

Rodzaje nitów zrywalnych

Na rynku znaleźć można wiele rodzajów nitów zrywalnych, jednak wszystkie działają na takiej samej zasadzie. Można dzielić je między sobą m.in. ze względu na typ łba, materiał wykonania, rozmiar oraz kolor. W większości przypadków najważniejszy jest wybór kształtu łba. Wyróżniamy:

  • nity zrywalne z łbem kulistym – najbardziej uniwersalne rozwiązanie,
  • nity zrywalne z dużym kołnierzem wykorzystywane, gdy potrzebne jest przymocowanie cienkiego materiału do grubego podłoża,
  • nity zrywalne z łbem stożkowym stosowane, gdy konieczne jest uzyskanie idealnie gładkiego łączenia,
  • nity zrywalne z łbem walcowym,
  • nity zrywalne z łbem półokrągłym,
  • nity zrywalne z łbem grzybkowym,
  • nity zrywalne z łbem

Producenci nitów do wykonania poszczególnych elementów wykorzystywać mogą: stal (najbardziej wielofunkcyjne rozwiązanie), stal nierdzewną, miedź, aluminium (szeroka gama produktów w związku z różną zawartością magnezu w stopie), mieszankę miedzi i niklu.

Przy określaniu rozmiaru nitu podaje się szerokość oraz długość tulei.

W kwestii kolorów nitów zrywanych, na rynku można znaleźć niezwykle szeroką paletę barw – zazwyczaj producenci w swojej ofercie posiadają produkty niemalowane oraz malowane, tak aby klient mógł idealnie dopasować je do swoich potrzeb.

Zastosowanie nitów zrywalnych

Zasadniczą zaletą nitów zrywalnych jest możliwość połączenia elementów przy jednostronnym oraz dwustronnym dostępie. Dzięki temu stanowią bardzo uniwersalne rozwiązanie zarówno w przemyśle, jak i domowych warunkach. Poprzez nitowanie nitami zrywalnymi najczęściej łączy się ze sobą poszczególne elementy konstrukcji nośnej obiektów budowlanych, czyli wszelkiego rodzaju blachy. Można wykorzystać je do scalania m.in. elementów mostów czy innych metalowych konstrukcji. To jednak nie wszystko, ponieważ tego typu rozwiązanie stosuje się na okrętach, jak sposób na przymocowanie całego wyposażenia do ścian oraz podłóg dla zachowania bezpieczeństwa. Nity tego typu mogą być wykorzystane także do łączenia poszczególnych elementów pojazdów, np. zderzaków czy zaczepów. Stosowane są także do scalenia części urządzeń elektronicznych – komputerów czy telewizorów.

[Głosów:5    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here