Stworzenie ekologicznego domu to proces, który zaczyna się już na etapie projektowania i wyboru materiałów budowlanych, a kończy się na wyposażeniu w odpowiednie systemy i urządzenia. Poniżej przedstawiamy kilka najciekawszych i najbardziej praktycznych pomysłów związanych z tym tematem. Podpowiadamy jakie systemy, urządzenia i rozwiązania można zastosować w swoim domu, aby był maksymalnie ekologiczny.
Dom przyjazny dla mieszkańców oraz dla środowiska naturalnego
Dobrze izolowany budynek to podstawa. Wykorzystanie odpowiednich materiałów izolacyjnych pozwala na utrzymanie ciepła w budynku zimą oraz chłodu w lecie, co zmniejszy koszty ogrzewania i użytkowania klimatyzacji.
Fotowoltaika to również świetne rozwiązanie. Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych pozwala na pozyskiwanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, co przyczynia się do zmniejszenia zużycia energii z sieci i zmniejszenia rachunków za prąd. Dobrej jakości systemy fotowoltaiczne znajdą Państwo w ofercie Columbus Energy, pod linkiem: https://columbusenergy.pl/oferta/fotowoltaika-leszno/.
Inteligentne systemy zarządzania budynkiem są coraz częściej stosowane w polskich domach. Ich obecność pozwala na zarządzanie oświetleniem, ogrzewaniem czy klimatyzacją, a tym samym na zoptymalizowanie zużycia energii w czasie rzeczywistym.
Warto też zwrócić uwagę na energooszczędne okna, z dwoma szybami i wzmocnioną ramą. Ich zastosowanie pozwala na ograniczenie strat ciepła, a tym samym obniża ilość energii wykorzystywanej do ogrzania budynku.
Dodatkowe rozwiązania warte uwagi
Samodzielna uprawa warzyw i owoców na własnej działce to dobry pomysł. Pozwala na ich hodowlę bez użycia chemikaliów oraz z minimalnym wpływem na środowisko naturalne.
Warto też rozważyć zastosowanie rekuperatorów. Ich obecność pozwala na odzyskiwanie ciepła z powietrza wylotowego, co zmniejsza koszty ogrzewania budynku.
Dobrym pomysłem będą też zbiorniki na wodę deszczową. Ich instalacja pozwala na zbieranie wody deszczowej skapującej z dachu i wykorzystywanie jej do podlewania ogrodu czy mycia samochodu, co zmniejsza poziom zużycia wody pochodzącej z sieci.
Ponadto należy stosować energooszczędne urządzenia, klasy A+++. Najważniejszy jest pod tym względem wybór urządzeń AGD, takich jak pralki, zmywarki czy lodówki, które wykorzystywane są na co dzień, a w trakcie działania pobierają duże porcje energii elektrycznej.
Instalacja fotowoltaiczna a ekologiczne działanie domu
Instalacja fotowoltaiczna może mieć bardzo pozytywny wpływ na ekologiczne działanie domu.
Po pierwsze, fotowoltaika jest źródłem energii odnawialnej, co oznacza, że wykorzystuje energią nieograniczoną i niezależną od paliw kopalnianych. To z kolei przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i innych szkodliwych substancji wydostających się do atmosfery.
Po drugie, instalacja fotowoltaiczna pozwala na niezależność energetyczną i obniżenie kosztów za zużycie prądu. Wiele gospodarstw domowych, które korzystają z fotowoltaiki, jest w stanie wytworzyć więcej energii niż potrzebują, a nadwyżki mogą sprzedawać do sieci energetycznej. Dzięki temu ich rachunki za energię są niższe lub zerowe, a w niektórych przypadkach, mogą zarabiać na sprzedaży.