Maria Czubaszek - książki autora

Maria Czubaszek była jedną z najbardziej charakterystycznych postaci polskiej kultury. Zajmowała się bowiem nie tylko literaturą, ale była także scenarzystką, felietonistką i dziennikarką. Twórczość Marii Czubaszek obejmowała również pisanie tekstów piosenek. Po które książki autorki warto sięgnąć? Zobacz, jakie pozycje wybrać. Maria Czubaszek – książki autora w ofercie SkupSzop

Maria Czubaszek – autorka kontrowersyjna

Maria Czubaszek często szła pod prąd. Zawsze była sobą i żyła tak jak chciała. Nie zwracała uwagi na opinię publiczną, co też sprawiało, że jedni jej nie znosili, a inni odwrotnie – uwielbiali. Aby jednak samodzielnie móc wydać taki osąd trzeba się z twórczością Czubaszek zapoznać. Co wyróżniało jej twórczość?

Znakiem rozpoznawczym Marii Czubaszek było ponadprzeciętne poczucie humoru oraz dystans do otaczającej nas rzeczywistości. Pierwszy zbiór tekstów napisanych przez Czubaszek ukazał się w 1980 roku (wznowienie w 1994). W książce znalazły się teksty dla radia, telewizji i tygodnika “Szpilki”. Zbiór został zatytułowany “Na wyspach Hula-Gula”. Autorka bardzo świadomie posługiwała się językiem polskim, więc żadne słowo nie znalazło się w książce przypadkowo. Maria Czubaszek  studiowała filologię angielską oraz dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie miała możliwość szkolenia swojego warsztatu pisarskiego. Co ciekawe, żadnych z tych studiów nie ukończyła. Oba kierunki porzuciła na rzecz pracy w radiu. Początkowo występowała w Programie Pierwszym Polskiego Radia, później została dostrzeżona przez Trójkę i z nią związana była praktycznie do końca życia.

Twórczość Marii Czubaszek – po które pozycje sięgnąć?

Maria Czubaszek była artystką wszechstronną. Oprócz dziennikarstwa pisarka zajmowała się również satyrą, scenariuszami oraz tworzeniem tekstów piosenek. Utwory z jej tekstami były wykonywane między innymi przez Ewę Bem, Ryszarda Rynkowskiego, czy Grzegorza Markowskiego.

Warto uwagi są natomiast książki autorki. Wśród tytułów, po które warto sięgnąć, znajduje się: Nienachalna z urody, Boks na ptaku, czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek, Blog niecodzienny i Dzień dobry, jestem z Kobry. Każda z tych książek cieszy się dużą popularnością. Talent Czubaszek potwierdzają liczne prestiżowe nagrody – Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Złoty Mikrofon, Nagroda Osobowości i Sukcesy Roku w kategorii osobowość telewizyjna. Książki autorstwa Marii Czubaszek znajdziesz w ofercie SkupSzop.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here