Jak stylowo i funkcjonalnie urządzić kuchnię

Trudno będzie znaleźć osoby, które nie zgodzą się ze stwierdzeniem, że kuchnia to serce każdego domu. Tu przygotowujemy posiłki, ale tu też chętnie przesiadujemy w gronie rodziny i bliskich, co sprawia, że kuchnia poza cechami czysto funkcjonalnymi powinna oferować również komfort i miłą atmosferę. Zastanówmy się więc nad tym, o czym należy pamiętać, urządzając kuchnię.

Wygoda i bezpieczeństwo

Trendy stylistyczne podlegają ciągłym zmianom, niezmienna za to pozostaje potrzeba stworzenia warunków umożliwiających łatwe i bezpieczne przygotowywanie posiłków. Temat ten jest niezwykle rozległy, skupmy się zatem na najważniejszych punktach. Pierwszym z nich będzie instalacja hydrauliczna i elektryczna. W uprzywilejowanej pozycji znajdują się osoby, które dopiero budują dom lub zabierają się do urządzania świeżo odebranego mieszkania. Faza projektowa pozwala rozwinąć skrzydła i dostosować przyszły układ instalacji do potrzeb i wymagań użytkowników. Ewentualny remont już użytkowanych pomieszczeń to także doskonała okazja, by zoptymalizować istniejący układ. 

W przypadku hydrauliki sprawa jest stosunkowo prosto, a kluczem do sukcesu jest ergonomiczne rozmieszczenie punktów poboru wody i jej odpływów. Nieco więcej wysiłku wymaga rozplanowanie instalacji elektrycznej. Sytuacja, w której lodówka znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie piekarnika, już na pierwszy rzut oka nie wygląda dobrze, dodatkowo kwestia obwodów i podłączenia do nich urządzeń o dużej mocy jest precyzyjnie regulowana przez prawo. Zaniedbania mogą spowodować nadmierne obciążenie, a to już nie tylko irytujące „wybijanie korków”, ale też realne ryzyko pożaru. Ponadto warto zwrócić uwagę na ilość i rozmieszczenie gniazdek elektrycznych/ Tych w kuchni nie jest zbyt wiele, poza urządzeniami stacjonarnymi będziemy przecież korzystać ze sprzętu drobniejszego w rodzaju mikserów, młynków, czajników, czy też mikrofalówek. 

Jak połączyć styl i funkcjonalność? Kuchnie Stolkar

Dobrą praktyką podczas urządzania kuchni będzie skorzystanie z zasady trójkąta roboczego. Mówi ona o tym, że odległości pomiędzy najważniejszymi sprzętami, a więc lodówką, kuchenką i zlewozmywakiem powinny zamykać się w przedziale 120 – 250 cm. Taki dystans zapewni nam swobodę poruszania i błyskawiczny dostęp do niezbędnych przestrzeni. Niezwykle istotną rolę odgrywają blaty, a mówiąc precyzyjnie ich powierzchnia i ulokowanie. Powierzchnia umożliwiająca wygodne odłożenie produktów spożywczych oraz naczyń i akcesoriów kuchennych powinna znaleźć się zarówno obok lodówki, jak i zlewu. Najwięcej miejsca zarezerwujmy na blat główny, na którym będziemy wykonywać większość prac. Nie zapominajmy o właściwym oświetleniu!

Charakter kuchni kształtują meble. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na szafki i blaty wykonane z dębu, czy też wybierzemy bardziej ekonomiczne rozwiązania, priorytetem będzie jakość. W tej dziedzinie liderem są meble Stolkar oferowane przez renomowanego polskiego producenta mebli kuchennych. Możemy liczyć nie tylko na solidność wykonania i ergonomię, ale też na niepowtarzalny styl i staranność montażu popartą użyciem wyselekcjonowanych surowców. Rozpiętość gamy stylistycznej sprawia, że atrakcyjne propozycje znajdą dla siebie zarówno zwolennicy rozwiązań klasycznych, jak i miłośnicy nowoczesnych trendów — to ogromne ułatwienie w niełatwym zadaniu urządzania kuchni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here