Jak urządzić elegancki salon w dawnym stylu?

Choć w polskich domach w ostatnich latach dominuje styl nowoczesny, to nadal wiele osób nie ukrywa swojego zamiłowania do starodawnych, majestatycznych mebli i marzy o urządzeniu przytulnego salonu przypominającego wnętrze pałacu. Poszukiwanie zabytkowych mebli nie wymaga obecnie częstych wizyt na bazarach ze starociami czy też wypraw do sklepów w innym mieście. W dobie internetu wszystko można zamówić przez wygodnie wprost do domu! O czym warto pamiętać podczas urządzania eleganckiego salonu w starym stylu?

Zdecyduj się na jeden styl

Wielu fanów zabytków zamawia antyki bez zastanowienia, przez co wnętrze domu sprawia wrażenie chaosu, przepychu i zagracenia. Jeśli podobają ci się meble w lekkim, przytulnym stylu Biedermeier, to warto pozostać konsekwentnym w swoim wyborze i nie wstawiać do salonu bogato zdobionej kanapy w stylu neobarokowym, który inspirowany jest zupełnie inną epoką.

Zdecydowanie się na jeden styl pozwoli zachować elegancję, harmonię oraz poczucie estetyki. Salon wypełniony meblami i dekoracjami Art Deco na pewno zrobi wrażenie na gościach, jeśli wszystkie elementy będą do siebie pasowały. W ten sposób można także pokazać swój doskonały gust oraz fachową wiedzę w dziedzinie zabytkowych mebli.

Minimalizm jest wskazany

Meble antyczne w większości przypadków same w sobie są dekoracją pomieszczenia, dlatego należy ostrożnie dobierać dodatki w postaci obrazów, zegarów, lamp oraz rzeźb. Nadmiar przedmiotów zagraci salon, optycznie go zmniejszy, a także pozbawi elegancji i lekkości. Efektowny stół z krzesłami, kanapa i komoda w zupełności wystarczą, a przy tak skromnym wyposażeniu można sobie pozwolić na bogato zdobiony zegar naścienny czy też kunsztownie wykonaną lampę.

Dopełnieniem eleganckiego salonu może być witryna z naczyniami i porcelaną w stylu, który odpowiada wystrojowi pomieszczenia. Odradza się jednak stawiania w każdym rogu pokoju zabytkowych stolików oraz szafek, które pozbawiają salon wolnej przestrzeni. Ilość mebli powinna zależeć przede wszystkim od rozmiaru salonu: właściciele dużych pomieszczeń mogą pozwolić sobie na postawienie ogromnej szafy z XIX wieku, która z całą pewnością nie będzie pasowała do małego saloniku.

Wstawiaj do salonu tylko meble w dobrym stanie

Możliwość pochwalenia się bardzo zabytkową szafą lub komodą może być kusząca, jednak przed wstawieniem mebli z minionej epoki do salonu należy zadbać o ich kondycję. Można oczywiście zdecydować się na samodzielne odrestaurowanie antyków, jednak równie dobrym pomysłem jest zakup mebli, które są już po profesjonalnej renowacji.

Dlaczego należy unikać wstawiania do salonu mebli w złym stanie? Nawet niewielki stolik z zadrapaniami i ubytkami może popsuć efekt elegancji, dlatego swoje mieszkanie warto urządzać meblami, które odzyskały już dawny urok. Salon wypełniony antykami wymagającymi renowacji będzie wyglądał raczej jak magazyn lub piwnica z zapomnianymi zabytkami, a nie najbardziej reprezentatywne pomieszczenie w domu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here