Z reguły wolimy prawdziwe kwiaty od sztucznych i takąż choinkę na święta. To samo trzeba powiedzieć o bonsai. Nic nie zastąpi pięknego, hodowanego latami miniaturowego drzewka uformowanego przez wprawnego w przycinaniu właściciela. Niestety bonsai nie są dla wszystkich, gdyż wymagają ogromnej cierpliwości i dyscypliny pielęgnacyjnej. Jeśli jednak nie możesz oprzeć się urokowi „roślin na tacy” pomimo braku czasu lub chęci do zajmowania się nimi, postaw na sztuczne drzewko bonsai. Produkt wysokiej jakości zaprezentuje się zupełnie tak, jak prawdziwa roślina!
Jak powstaje sztuczne drzewko bonsai?
Bonsai charakteryzują się zwykle odsłoniętym pniem i ładnie rozbudowaną koroną. Wyglądają zupełnie jak duże drzewa, jednak w wersji miniaturowej – proporcje zostają zachowane. Szczególnie efektownie prezentują się stare, popękane pnie. Czy da się oddać urok tak specyficznej rośliny tworząc sztuczne bonsai? Producenci takich drzewek udowadniają, że to wykonalne.
Sztuczne bonsai tworzone są podstawie prawdziwych egzemplarzy. Istnieje nawet japońskie określenie na sztukę wytwarzania sztucznych bonsai – bonsai zokei. Produkcja takich drzewek również ma w Japonii swoją tradycję. Do ich wyrabiania stosuje się naturalne drewno, kamyki i poszycie leśne a także sztuczne mchy, kory i materiały imitujące liście oraz druty, masę plastyczną, papier i taśmę. W sprzedaży dostępne są sztuczne drzewka bonsai liściaste i iglaste, o bujnych zielonych koronach lub takie pokryte bujnymi kwiatami.
Cała konstrukcja oparta jest na drutach, które dzieli się na trzynaście kawałków – Japończycy preferują nieparzyste liczby, natomiast trzynastka nie jest u nich uważana za pechową. Twórcy następnie łączą skrupulatnie wszystkie elementy. Gałązki powstają z drutów owijanych taśmą i papierem. Ozdabiane są one sztucznymi igłami i pąkami o pożądanym poziomie rozwoju. Za pień służy kawałek prawdziwego drewna, wypłukanego w rzece.
Pień sztucznego bonsai jest pokrywany drutami i styropianem, które są następnie formowane wraz z masą plastyczną tak, by utworzyły grube gałęzie drzewa. Gdy podstawowy kształt jest już gotowy, drzewko jest pokrywane paskami papieru ryżowego imitującego korę. Na drzewku następnie montuje się kolejne igły oraz wkłada do doniczki. Potem czas na pokrycie sztucznym mchem o różnych odcieniach brązu i zieleni. Cała proces zajmuje około sześciu dni, a gotowe bonsai zokei ma 45 centymetrów wysokości. Podczas pracy rzemieślnicy zwracają dużą uwagę na takie detale, jak różne zabarwienie mchu w zależności od miejsca jego położenia, wygięcie gałęzi z uwagi na ich wiek (starsze bardziej opadają) czy naturalny skręt liści i pąków.
Sztuczne drzewko czy prawdziwe bonsai?
Jak widać, sztuczne drzewko bonsai również ma swoją tradycję, a do tego potrafi wyglądać imponująco. Zaletą wyboru bonsai zokei jest nie tylko wygoda, ale również możliwość trzymania w domu rośliny nie nadającej się do pielęgnacji w polskich warunkach. Z drugiej strony, niezależnie od zalet sztucznych bonsai, hodowcy naturalnych roślin i tak stwierdzą, że nic nie zastąpi satysfakcji z własnoręcznego wieloletniego hodowania i formowania pięknego drzewka.