Jakie są najnowsze rozwiązania w oświetleniu łazienkowym

Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w każdym pomieszczeniu, a łazienka nie jest wyjątkiem. W ostatnich latach nastąpił znaczący rozwój technologii oświetleniowych, oferując nie tylko praktyczne rozwiązania, ale również elementy dekoracyjne. Dzięki nowym możliwościom, możemy stworzyć łazienkę, która zarówno spełnia nasze codzienne potrzeby, jak i wprowadza unikalny i stylowy design. W tym artykule przyjrzymy się najnowszym rozwiązaniom w oświetleniu łazienkowym, które pomogą w stworzeniu przestrzeni idealnej do relaksu i zadbania o higienę.

Poszczególne strefy w łazience i ich oświetlenie

Łazienka to niezwykle istotna część naszego domu, w której spędzamy znacznie więcej czasu, niż by się mogło wydawać. Dlatego ważne jest, aby zadbać o funkcjonalne i odpowiednie oświetlenie tego pomieszczenia. W roku 2023 istnieje wiele opcji oświetlenia, które nie tylko są praktyczne, ale także doskonale podkreślają piękno aranżacji. Aby uzyskać najlepszy efekt, warto podzielić przestrzeń łazienki na kilka stref i do każdej z nich dobrać właściwy rodzaj oświetlenia.

Łazienka to przede wszystkim przestrzeń, która musi być funkcjonalna i praktyczna, bowiem służy przede wszystkim codziennej higienie i zachowaniu czystości. Ponadto może być strefą relaksacyjną, gdy po całym dniu marzymy o chwili spokoju i odprężającej kąpieli. W związku z tym każdą łazienkę warto podzielić na co najmniej trzy strefy, przy czym konieczne jest odpowiednie oświetlenie każdej z nich – najlepiej, by były to niezależne od siebie źródła światła, dające możliwość wyboru poszczególnego z nich.

Strefa umywalkowa

Ta przestrzeń powinna być odpowiednio oświetlona, najlepiej światłem punktowym, które zapewni wygodne wykonywanie precyzyjnych czynności, takich jak malowanie, mycie zębów czy golenie. Źródła światła najlepiej zainstalować na wysokości lustra, po obu jego stronach lub powyżej niego, dzięki czemu unikniemy powstawania cieni na twarzy. Popularnym rozwiązaniem jest także zakup lustra z wbudowanym oświetleniem LED.

Strefa prysznicowa

To jedno z miejsc, które wymaga szczególnej uwagi podczas planowania oświetlenia, zważywszy na dużą obecność wilgoci i pary wodnej. Aby zapewnić bezpieczeństwo i odpowiedni poziom oświetlenia, zaleca się zastosowanie specjalnych lamp lub reflektorów z odpowiednią ochroną przed wilgocią. Takie oświetlenie strefy kąpielowej nie tylko zapewni komfort podczas korzystania z prysznica, ale także zwiększy bezpieczeństwo. Najlepiej sprawdzą się tu lampy sufitowe ze szczelnymi oprawami lub lampa listowa natynkowa, z regulowanymi punktami świetlnymi, dzięki czemu można zamontować ją w odpowiedniej odległości od prysznica, a jej światło nakierować na daną strefę.

Strefa relaksacyjna

To strefa przeznaczona do relaksu i odpoczynku, najczęściej obejmująca wannę lub zestaw do masażu. W miejscu tym należy zapewnić odpowiedni klimat i atmosferę, stąd też wybór światła jest tu niezwykle istotny. Dobrym wyborem będą kinkiety lub lampy wiszące, umieszczone w pobliżu wanny lub na ścianie. Należy postawić na ciepłą i delikatną barwę światła, które pomoże w stworzeniu właściwego nastroju.

Designerskie trendy w oświetleniu łazienek

Modnym, ale i praktycznym rozwiązaniem w temacie oświetlenia łazienki jest zastosowanie oświetlenia dla półek, co nadaje wnętrzu ciekawego i stylowego wyglądu oraz ułatwia odnajdywanie potrzebnych przedmiotów. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie taśm LED. Można je łatwo zamontować na spodniej stronie półki lub wzdłuż krawędzi, aby podkreślić jej kontury. Taśmy LED są dostępne w różnych kolorach i mogą mieć możliwość regulacji jasności, co pozwala dostosować oświetlenie do własnych preferencji. Coraz chętniej wykorzystywanym wariantem jest także oświetlenie półek za pomocą kinkietów – zwłaszcza, jeśli półki znajdują się obok lustrzanej powierzchni. Można je zamontować bezpośrednio na ścianie nad półkami lub na bocznych krawędziach półek. Kinkiety dodadzą stylu i zapewnią oświetlenie skierowane we właściwym kierunku.

Oświetlenie łazienkowe – gdzie szukać najlepszych rozwiązań?

Widzimy więc, jak duże znaczenie ma wybór odpowiedniego oświetlenia do naszej łazienki. Szukając lamp, kinkietów i innych źródeł światła, warto skorzystać z oferty sklepu Era Łazienki, który posiada szeroki wybór wysokiej jakości elementów wyposażenia łazienek, pochodzących od uznanych producentów. Dzięki temu możemy mieć pewność, że otrzymujemy produkty, które posłużą nam przez długi czas, w przypadku oświetlenia – spełniają odpowiednie normy, umożliwiające ich stosowanie w trudniejszych warunkach, jakie panują w łazience.

Nowoczesne rozwiązania w oświetleniu łazienkowym pozwalają na tworzenie funkcjonalnych, przyjemnych i stylowych przestrzeni. Bez względu na preferencje i potrzeby, istnieje wiele możliwości, aby stworzyć idealne oświetlenie, które podkreśli zarówno praktyczne, jak i estetyczne aspekty tego pomieszczenia. Dzięki tym nowym technologiom oświetleniowym, łazienka staje się prawdziwym miejscem relaksu i odprężenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here