Klamki do drzwi

0
878

Planując wystrój wnętrza, zazwyczaj skupiamy się na największych elementach – dobrze dobrana kolorystyka, wygodny komplet wypoczynkowy, funkcjonalne wyposażenie kuchni. Chociaż to wszystko ma znaczenie, o tym, czy w mieszkaniu będziemy czuć się jak u siebie w domu, decydują szczegóły. Na etapie projektowania i podziału przestrzeni warto między innymi zdecydować o wyborze klamek. To małe, ale ważne elementy wystroju wnętrza. Co warto o nich wiedzieć?

Czy wybór klamek do drzwi ma znaczenie?

Podczas wyboru drzwi, dobór klamek często pozostawiony jest kwestii przypadku. Zupełnie niesłusznie – to właśnie ten niewielki detal będzie towarzyszył nam w życiu codziennym. Odgrywa ważną rolę użytkową, ale również i estetyczną. Na co warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? Klamki powinny być dopasowane do wystroju wnętrza – w innym wypadku będą rzucać się w oczy i zaburzać harmonię pomieszczenia. Dlatego, jeżeli nasze mieszkanie urządzone jest w stylu klasycznym, a drzwi mają tradycyjne kształty, warto postawić na klamkę o długim szyldzie. Natomiast wnętrza modernistyczne o nowoczesnych drzwiach, najlepiej będą współgrać z klamką o kwadratowych lub okrągłych szyldach. Warto jeszcze pamiętać, że powinny one być dopasowane do zawiasów i okuć drzwi – zarówno pod względem charakteru, jak i kolorystyki.

Praktyczne i funkcjonalne klamki do drzwi

Oprócz walorów estetycznych warto zwracać uwagę na praktyczność i funkcjonalność tych małych elementów. Aby dostosowane była do potrzeb i preferencji domowników, warto przed zakupem wziąć je do ręki – po naciśnięciu powinny łagodnie wrócić na swoje miejsca. Ich kształt i rozmiar powinien być wybierany z myślą o mieszkańcach – zarówno osobach dorosłych, jak i dzieciach. Nowatorskim, dość powszechnym rozwiązaniem w pomieszczeniach użyteczności publicznej – a coraz częściej i w domach prywatnych – są klamki antybakteryjne. Ich zaletą jest eliminowanie rozwoju bakterii oraz zapobiegnie przenoszeniu się zarazków. Jest to możliwe dzięki temu, że ich powierzchnia pokryta jest specjalną powłoką antybakteryjną. Antybakteryjne klamki również są dostępne w wielu kolorach i formach, dlatego nie ma problemu z doborem modelu pasującego do stylistyki. To najlepszy wybór dla domowników, którzy cenią nowoczesne rozwiązanie oraz pragną utrzymać w swoim domu wysoki poziom higieny. Ich alternatywą są modele wykonane z metali szlachetnych lub nimi powleczone. Klamki złote, srebrne lub miedziane także mają właściwości antybakteryjne i dedykowane są dla najbardziej wymagających oraz najzamożniejszych użytkowników.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here