Rolety do okien dachowych

Okna dachowe spotykamy w coraz większej ilości domów mieszkalnych. Nie powinno to dziwić, gdyż świetnie sprawdzają się w oświetlaniu pomieszczeń. Pod tym względem, wypadają lepiej niż tradycyjne okna, a w wielu sytuacjach także lepiej niż duże okna balkonowe. By jednak zabezpieczyć się przed nadmiarem słońca wpadającego do wewnątrz, należy zastosować system osłonowy, przeznaczony właśnie dla okien dachowych. Wśród dostępnych modeli znajdziemy najróżniejsze – zarówno te bardziej nowoczesne, jak i tradycyjne rozwiązania (na przykład – zasłony). Wśród coraz chętniej stosowanych znajdują się rolety. Zapraszamy do lektury, w której trakcie podpowiemy – w czym tkwi wyjątkowość rolet do okien dachowych, z jakich materiałów powinny być wykonane rolety dachowe oraz dlaczego warto sięgać właśnie po nie.

Rozmiar rolety a rozmiar okna dachowego

W wyborze rolety pierwszą i najbardziej podstawową kwestią jest rozmiar. Oczywiście, rozmiar rolety powinien być dopasowany do wymiarów naszych okien.

Okna dachowe występują w różnych rozmiarach i kształtach. Najpopularniejsze to oczywiście okna w tradycyjnym kształcie prostokąta, choć znajdziemy również okna o kształcie okręgów, owali, kwadratów lub w mniej standardowych formach. Roleta powinna być dopasowana do kształtu i rozmiaru okna, a zwłaszcza – do jego szerokości.

Wśród dostępnych rolet znajdziemy różne rozmiary odpowiadające standardowym szerokościom okien. Na nasze szczęście, coraz więcej przedsiębiorstw specjalizujących się w systemach osłonowych na okna, oferuje rolety „skrojone” do naszych indywidualnych potrzeb. Zamawiając roletę, możemy więc od razu dobrać jej szerokość, by idealnie wpasowała się w rozmiary naszego okna.

Przygotowując się do zamówienia rolet do okien dachowych, warto także sprawdzić model okna, które pragniemy osłonić. Zazwyczaj, jest on podany na naklejce lub tablicy informacyjnej, umieszczanych w rogu framugi okna. Jest to informacja niezwykle cenna z perspektywy pracowników firmy przygotowującej nasze rolety dachowe.

Materiał rolet i jego właściwości

Wśród dostępnych modeli rolet do okien dachowych znajdziemy kilka podstawowych odmian, różniących się między innymi zastosowanym w produkcji materiałem. Decydując się na konkretny rodzaj, warto wziąć pod uwagę takie istotne kryteria jak: wielkość danego okna, docelowy poziom oświetlenia (który pragniemy osiągnąć), przeznaczenie pomieszczenia oraz kierunek świata, ku któremu okno jest skierowane. W zależności od tych czynników będziemy potrzebować rolety wykonanej z konkretnego rodzaju materiału.

Rolety zaciemniające są szczególnie popularne w przypadku okien dachowych. Rolety takie pozwalają na całkowite osłonięcie okna, pozwalając nam uzyskać efekt całkowitego mroku nawet w środku dnia. Szczególnie warto sięgać po te rolety dachowe, które pokryte zostały specjalną warstwą gumy lub powłoką zabezpieczającą przed przegrzaniem. Dzięki ich obecności, nasze pomieszczenia mieszkalne nie będą się przesadnie nagrzewać. Dotyczy to zwłaszcza tych pomieszczeń, w których okna dachowe są wyjątkowo duże lub są skierowane w kierunku południowym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here