Śruby - konwersja norm ISO/DIN/PN

Czy zdarzyło Wam się kiedykolwiek usłyszeć o pojęciu dotyczącym konwersji norm ISO/DIN/PN? Generalnie takie przekształcenia są w dzisiejszych czasach coraz częściej stosowane… Jeśli jednak nigdy nie mieliście do czynienia z tym terminem, to zapraszamy do dzisiejszego artykułu. Dowiecie się z niego najważniejszych informacji o normach. Poza tym zobaczycie, jak poprawnie korzystać z tabeli konwersji ISO/DIN/PN.

Jakie są najważniejsze normy?

Zdecydowanie najbardziej istotne są normy ISO. Odpowiada za nie Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, która w tym momencie ma w swoich szeregach 162 państwa członkowskie (jest to także Polska – to znaczy, że w naszym kraju te normy są uznawane i stosowane). Ta instytucja działa na rynku już od 1947 roku. Została założona natomiast w Londynie. Jednym z jej głównych zadań jest ułatwienie odnośnie międzynarodowej unifikacji rozmaitych norm krajowych. Normy ISO są bez wątpienia najbardziej uniwersalne. Na terenie naszego kraju stosuje się również normy DIN. Co warto o nich wiedzieć? Niemiecki Instytut Normalizacyjny – Deutsches Institut für Normung – powstał w 1917 roku. Stowarzyszenie posiada siedzibę w Berlinie. Zajmuje się opracowywaniem oraz publikowaniem norm. Do zadań Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego należy także kontrola jakości wyrobów, badania czy prace naukowo-badawcze. Kilka zdań warto poświęcić także Polskim Normom – w skrócie PN. Odpowiada za nie Polski Komitet Normalizacyjny. Są one natomiast opracowywane przez odpowiednie Organy Techniczne. Warto tutaj wymienić Komitety Techniczne, Komitety Zadaniowe i Rady Sektorowe. Niestety, Polskie Normy są wykorzystywane tylko na terenie naszego kraju.

Konwersja norm od A do Z

Macie zamiar w najbliższym czasie kupić śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem (tak zwane zamkowe)? Co zrobić, aby zrealizować to zadanie, jeśli znacie tylko Polskie Normy (w tym przypadku jest to PN 82406), a wiecie, że mają one zasięg jedynie krajowy? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z tabeli konwersji ISO/DIN/PN. Wystarczy tylko tak naprawdę wpisać oznaczenie dotyczące naszych norm. Po chwili bez żadnego problemu dowiecie się, że – biorąc pod uwagę inne normy – śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem (zamkowe) mają normy DIN 603/ISO 8677. Pamiętajcie, że taka informacja może naprawdę bardzo Wam się przydać. Choćby właśnie w trakcie dokonywania zakupów. Dzięki temu dokładnie określicie, jakie elementy z tej kategorii są Wam obecnie potrzebne.

Artykuł powstał przy współpracy ekspertów z firmy Stalmut.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here