Wybierając odpowiednie obrzeża ogrodowe powinniśmy przemyśleć ich zastosowania. Obrzeża betonowe najlepiej sprawdzą się w miejscach publicznych. Tworzywo sztuczne jest materiałem, który najchętniej wybierają właściciele ogrodów. Dlatego najlepiej nie podejmować wyboru pochopnie i dokładnie go wcześniej przemyśleć.
Które obrzeże ogrodowe najlepiej wybrać?
Chcąc wybrać odpowiednie obrzeże ogrodowe najlepiej zwrócić uwagę na to, w jakim miejscu będziemy je mocować. Wybrane rozwiązanie musi odpowiednio wpisać się w aranżację otoczenia. Liczy się również to, jakie możliwości projektowe stwarza dana przestrzeń, oraz w jaki sposób będziemy ją użytkować.
Obrzeża betonowe
Wersja betonowa obrzeży ogrodowych świetnie sprawdzi się, kiedy chcemy oddzielić teren utwardzony, czyli podjazd, chodnik lub parking od trawnika. Jest to idealne rozwiązanie, kiedy potrzebujemy odpowiednio uporządkować przestrzeń koło domu. Często stosuje się je również w przypadku przestrzeni publicznych. Betonowe obrzeża charakteryzuje bardzo duża trwałość. Najechanie kołem pojazdu nie powinno stanowić tutaj zagrożenia. Obrzeże nie powinno ulec złamaniu ani ukruszeniu.
Dużą zaletą obrzeży ogrodowych jest również szeroka dostępność jeśli chodzi o gamę kolorystyczną. Dzięki temu możemy bez problemu dopasowywać je do różnych materiałów. Najbardziej popularne rozwiązania występują w kolorze szarym, grafitowym, czerwonym oraz pomarańczowym. Barwienie produktu następuje już na etapie wytwarzania betonowej masy. To powoduje, że nie musimy bać się efektu odpryśnięcia lakieru. Obrzeża betonowe pozwalają również na wykorzystywanie części, które służą do umocnienia skarp. Powierzchnia tych produktów jest gładka oraz jednolita. Coraz częściej bez problemu dostaniemy różne długości oraz szerokości, co ułatwia wykorzystanie obrzeży w różnych aranżacjach przestrzeni. Problemem w przypadku układaniu tych materiałów może być dość znaczna masa, która często nie pozwala na kładzenie ich przy udziale tylko jednej osoby. Standardowe grubości elementów obrzeży ogrodowych to 6 oraz 8 cm.
Obrzeża z tworzyw sztucznych
Główna zaleta obrzeży z tworzyw sztucznych to łatwe formowanie oraz wyginanie. Dzięki temu bez problemu uzyskamy pożądany wzór lub kształt na rabacie. Tworzywo używane do budowy obrzeża jest twarde oraz elastyczne. Pozwala to na dużą dowolność w formowaniu. Podstawa obejmuje specjalne otwory na kotwy. Dzięki temu mocowanie do podłoża jest bardzo proste. Dzięki niewielkiej masie montaż jest dużo prostszy niż w przypadku obrzeży z betonu. W standardowej ofercie sklepów bez problemu dostaniemy wersje czarne, zielone oraz brązowe. W przypadku obrzeży z tworzyw sztucznych również znajdziemy bardzo dużo różnych długości. Dzięki temu zastosować je można w wielu miejscach. Świetnie sprawdzą się w przypadku trawników, podjazdów, parkingów oraz chodników. Możemy zastosować tutaj również ruchome podłoża, czyli grys, żwir oraz kora. Obrzeża ogrodowe z tworzyw sztucznych są odporne na niekorzystne warunki pogodowe, dlatego możemy stosować je bez obaw.