Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że w każdym domu jest po kilka-kilkanaście okien. Do tego drzwi, drzwi balkonowe, okna dachowe. Okna stanowią integralną część domu. Nie ma domu bez okien. Dlatego już na etapie projektowania ważne jest to, na jakie okna się zdecydujemy – duże czy małe? Typowe czy nietypowe? Drewniane, PCV czy aluminiowe?
Okna drewniane są postrzegane jako produkty luksusowe, wysokiej jakości, eleganckie. Możemy je malować, rzeźbić, lakierować, nadawać im dowolny kształt. Ponieważ są szczelne bardzo dobrze wygłuszają dźwięki dochodzące z zewnątrz. Na dodatek do wyboru mamy bardzo dużo modeli w dowolnym kolorze. Cechują się również tym, że są sztywne dzięki czemu nie ulegają naprężeniom. Odpowiednio konserwowane mogą nam służyć przez bardzo długi okres.
Na korzyść okien PCV wpływa przede wszystkim cena. Zdarza się, że ten sam wymiar okien jest nawet o połowę tańszy od odpowiednika wykonanego z drewna. Kolejnym atutem okien PCV jest ich uniwersalność oraz to, że zazwyczaj są dostępne od ręki. Utrzymanie ich w dobrej kondycji nie wymaga od nas specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych czy konserwacji. Wystarczy myć je powszechnie dostępnymi środkami czystości.
Trzeci rodzaj, o którym wspomniałem to okna aluminiowe. Choć do tej pory wykorzystywane głównie w budynkach przemysłowych stają się coraz bardziej popularne również wśród prywatnych inwestorów.
Ich wygląd jest odpowiedni bardziej dla nowoczesnych budynków. Najczęściej są wybierane przez inwestorów, którym zależy na dużych przeszkleniach. Na ich korzyść przemawia zwłaszcza wytrzymałość. Są zdecydowanie sztywniejsze i trwalsze od pozostałych jednak przekłada się to na znacznie wyższą cenę.
Chcę podkreślić, że Ilość okien w domu, ich kształt, rozmieszczenie, a zwłaszcza rozmiar ma istotny wpływ na komfort naszego życia. Wpływa też na nasze bezpieczeństwo i budżet domowy. Część z nas myśli, że im większe okna, tym lepiej. Wydaje nam się, że jeśli wybierzemy duże prześwietlenia to zaoszczędzimy na energii elektrycznej, bo przecież nie będzie trzeba zapalać tak często światła. Być może. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że im większe okna, tym chcąc nie chcąc, większe straty ciepła.
W takim razie na jaką wielkość okien się zdecydować? Najlepiej zacząć od przeanalizowania jakie właściwie są standardowe wymiary okien. Od razu wspomnę, że w związku z tym, że producenci okien wprowadzają często zmiany w konstrukcji okien podawane przez nich standardowe wymiary będą się różniły od standardowych wymiarów podawanych przez innych producentów. Więcej szczegółów na temat tego jakie są typowe i nietypowe wymiary okien można znaleźć na stronie: http://oknotest.pl/poradnik-okienny-2009/okna_typowe_i_nietypowe
Decydując się na jakąś wielkość okien trzeba zwrócić uwagę na to, że prawidłowa powierzchnia okien jest zamieszczona w “Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”. I choć nie ma tam górnej granicy powierzchni, to aby zminimalizować straty energii cieplnej należy pamiętać, że nie powinny one przekroczyć 1/6 powierzchni podłogi w danym pomieszczeniu. Na szczęście dokładnymi przeliczeniami zajmie się architekt, który będzie robił nam projekt domu.
Trzeba się dobrze przygotować żeby w rozsądnej cenie kupić okna, które spełnią nasze wymagania. Nie możemy jednak skupiać się tylko i wyłącznie na cenie. Żeby być zadowolonym z zakupu musimy wziąć pod uwagę wszystkie nasze oczekiwania. Trzeba pamiętać też żeby przed złożeniem zamówienia dokonać dokładnych pomiarów, bo jak już wcześniej wspominałem są różne wymiary okien (http://oknotest.pl/poradnik-okienny-2009/okna_typowe_i_nietypowe).
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest dokonanie faktycznych pomiarów przez przedstawiciela firmy, w której chcemy złożyć zamówienie. Między projektem, a wykonaniem zdarzają się niekiedy różnice. Dlatego fizyczny pomiar jest bardzo ważny. Obecnie taka usługa jest zazwyczaj bezpłatna i inwestorzy bardzo chętnie z niej korzystają. W przypadku jakiegoś błędu w pomiarach to firma będzie odpowiedzialna za naprawienie zaistniałej pomyłki, a my będziemy mogli spać spokojnie.