Zbiornik na deszczówkę – jaką instalację przydomową warto wybrać?

0
772

Zbiorniki na deszczówkę to coraz chętnej wybierane rozwiązanie. Jest ono ekologiczne, ekonomiczne (pozwala zaoszczędzić na zużyciu wody), a także wyjątkowo komfortowe. Jeśli tylko korzystasz z dużej ilości wody dla celów gospodarczych – na przykład podczas pracy w ogrodzie – wówczas warto zainteresować się możliwością postawienia własnego zbiornika na deszczówkę. Poniżej omówimy ten temat nieco szerzej, skupiając się na kluczowym zagadnieniu – jakie rodzaje zbiorników na deszczówkę znajdziesz oraz po który z nich warto sięgnąć.

Zbiorniki naziemne – kontenery na deszczówkę

Pierwszą kategorię zbiorników na deszczówkę tworzą zbiorniki naziemne, wśród których znajdują się między innymi kontenery. Mogą mieć różny kształt, najczęściej jest to prostopadłościan o podstawie w kształcie kwadratu. Dzięki temu ich pojemność jest bardzo duża – i może wynosić od kilkuset litrów do nawet 2 tysięcy lub więcej. Zbiorniki takie wykonane są z różnych materiałów, na przykład wytrzymałych tworzyw sztucznych.

Działanie kontenerów na deszczówkę jest bardzo proste. Należy ustawić je w pobliżu zadaszenia, na przykład przy garażu lub przybudówce, gdzie spływająca z dachu woda będzie trafiać prosto do ich wnętrza. Wiele dostępnych kontenerów na deszczówkę można łączyć w bardziej rozbudowane ciągi.

Znajdziesz także zbiorniki naziemne o nieco ozdobnym charakterze – wyprofilowane do kształtu przypominającego podłużny dzbanek lub amforę. Zbiorniki takie wykonane z bardziej szlachetnych materiałów – na przykład imitujących strukturę kamienia – i wyposażone są w pokrywy nakładane od góry. Dzięki odpowiednio wyprofilowanemu kształtowi (niekiedy są płaskie z jednej strony) można stawiać je przy ścianie domu lub garażu.

Podziemny zbiornik betonowy na deszczówkę

Zbiorniki podziemne to rozwiązanie pod wieloma względami korzystniejsze, jednak trudniejsze w montażu. Zacznijmy jednak od tego, że zbiorniki takie mogą być umieszczone w różnych miejscach twojej działki – zarówno w pobliżu domu jak i pod garażem. Tym samym, nie będzie on zajmował żadnego miejsca na twojej działce, ani niepotrzebne szpecił jej swym „betonowym” profilem.

Zbiornik betonowy na deszczówkę pozwala utrzymać stałą temperaturę wody, która nawet w czasie największych upałów nie będzie się nagrzewać. Dzięki wysokiej szczelności obecna wewnątrz woda będzie oddzielona od czynników zewnętrznych, które mogłyby zaburzyć jej parametry.

Ponadto, zbiorniki podziemne mogą być większych rozmiarów niż ich naziemne odpowiedniki. Znajdziesz zbiorniki o rozmiarze 3 tysięcy litrów i większe, które po wprowadzeniu w ziemię są po prostu niezauważalne. Oczywiście, ich montaż wymaga skorzystania z pomocy profesjonalnej firmy specjalizującej się w wykonywaniu tego typu instalacji.

Zbiorniki betonowe są także bardziej wytrzymałe niż ich naziemne odpowiedniki. Beton jest odporny na oddziaływania chemiczne, wilgoć, a także na nacisk sił fizycznych. Zbiorniki betonowe na deszczówkę mogą z powodzeniem i sprawnie pełnić swoje funkcje przez wiele kolejnych lat. Są także niewrażliwe na zmienne warunki atmosferyczne, opady oraz temperaturę. Dzięki umieszczeniu w głębszych warstwach gleby (około 50 cm) nawet najsilniejsze mrozy nie będą wpływać na ich stan i sprawność.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here