Zegar atomowy – precyzyjne wskazanie godziny

0
1770

Jeśli zależy Ci na tym, by otrzymać gwarancję, że Twój czasomierz wskazuje odpowiednią godzinę, warto zsynchronizować go z takimi narzędziami jak zegar atomowy – oczywiście. jeśli posiadasz taką możliwość, gdyż nie każdy telefon lub smartwatch automatycznie łączy się z oprogramowaniem udostępniającym tego typu funkcjonalność.

Obecnie na świecie można znaleźć sześć takich czasomierzy, a najdokładniejszy znajduje się w Wielkiej Brytanii. Warto przybliżyć historię takich przedmiotów, ponieważ każdy zegar atomowy to bez dwóch zdań fascynujące wynalazki, które zupełnie zmieniły postrzeganie świata i czasu – każdy konstruktor, który brał udział w takich projektach, może pochwalić się ogromną wiedzą i doświadczeniem.

Historia i pierwszy zegar atomowy

Większość z Was prawdopodobnie spodziewa się informacji, że powstał on w XXI wieku lub dopiero od kilku lat możemy oficjalnie cieszyć się dostępnością tak precyzyjnych narzędzi. Niestety, musimy Was zmartwić, ponieważ pierwszy zegar atomowy powstał w pierwszej połowie XX wieku, a dokładniej w roku 1949. Lecz chociaż może wydawać się to zabawne, to był on dużo mniej dokładny, niż obecne konstrukcje kwarcowe, które można kupić już za kilkadziesiąt złotych.

W roku 2004 jednak ludzkość usłyszała o konstrukcji, która posiada wielkość ziarna ryżu. Oczywiście był to zegar atomowy, który możemy do dziś wykorzystywać z tak wspaniałą precyzją w obliczaniu godziny – jego dokładność określa się na 1 sekundowe opóźnienie w skali wieku wszechświata. Czy to prawda? Ciężko to określić, jednak to fizyki, która przedstawiona jest za pomocą wzorów – prawdopodobnie dopiero za kolejne 50 lat ta informacja zostanie zanegowana lub potwierdzona.

Czy można kupić zegar atomowy do swojego domu?

Jeśli istnieje możliwość wyprodukowania czegoś, to także można to sprzedać lub kupić – wszystko zależy jedynie od chęci i budżetu osób, które mają zamiar dokonać danej transakcji. Tak też jest w przypadku zegarów atomowych. Teoretycznie można je wyprodukować dla potencjalnego klienta, jednak jest to tak skomplikowane i drogie, że cena była niesamowicie wysoka. Naturalnie na świecie są ludzie, którzy mogliby dokonać takiego zakupu, jednak w jakim celu? W końcu tak dokładna precyzja nie jest potrzebna nikomu w prywatnych zastosowaniach, a większość sprzętu elektronicznego jest zsynchronizowana z zegarem atomowym, którego czas dostępny jest zupełnie za darmo w sieci.

Kto wie, może w przyszłości wszystkie zegarki będą oparte na mechanizmach atomowych – w końcu technologia udostępnia nam coraz większe możliwości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here