Każdy marzy o pięknej i funkcjonalnej łazience. To możliwe nie tylko dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów oraz urządzeń stworzonych w oparciu o najnowsze technologie. Równie ważny jest przemyślany projekt łazienki, uwzględniający potrzeby domowników, a także możliwości i ograniczenia danego pomieszczenia. Aby samodzielnie zaprojektować łazienkę idealną, warto trzymać się najważniejszych zasad, którymi kierują się również profesjonalni architekci wnętrz.
Zacznij od projektu funkcyjnego
Urządzanie łazienki należy zacząć od określenia, co dokładnie powinno się w niej znajdować. Wymienione meble i sprzęty trzeba następnie nanieść na szkic wnętrza (najlepiej na rysunek wykonany w skali, z podanymi wymiarami). To pozwoli ustalić, czy wymienione elementy na pewno się w niej zmieszczą, pozostawiając wystarczającą ilość wolnej przestrzeni na wygodne poruszanie się.
Samodzielnie projektując łazienkę, trzeba uwzględnić każdy detal i upewnić się, czy np. otwarte drzwiczki szafki nie będą kolidować z innymi sprzętami, a pralkę można swobodnie otworzyć.
Na tym etapie konieczne jest dokładne wypisanie każdego drobiazgu. Kosze na pranie, miejsce na wiadra i środki czystości, pralka, bidet, wanna lub prysznic — każdy element ma znaczenie. Stworzenie projektu funkcyjnego pozwala określić, czy zrealizowanie wizji wymarzonej łazienki jest możliwe, czy też konieczne jest pójście na pewne kompromisy. Pozwala także stwierdzić, za ile można urządzić łazienkę odpowiadającą dokładnie Twoim potrzebom. Tworzysz projekt łazienki na poddaszu lub z oknem? Nie zapomnij uwzględnić także tych kwestii.
Jak urządzić funkcjonalną łazienkę?
Zarówno na etapie tworzenia pierwszych projektów, jak i dopracowując ostatnie szczegóły, warto przestrzegać kilku zasad. Dzięki nim urządzając łazienkę, maksymalnie wykorzystasz dostępną przestrzeń i ułatwisz wykonywanie codziennych czynności.
Jedną z kwestii, którą należy rozstrzygnąć, jest to, co w danym miejscu będzie lepsze – wanna czy prysznic? Jeśli masz do dyspozycji niewiele miejsca, stwórz projekt łazienki z prysznicem zamiast wanny. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na rozmaite techniczne rozwiązania zastosowane w pomieszczeniu — od tego bowiem zależy, jaką kabinę prysznicową wybrać do danej łazienki. Jeżeli odpływy są umieszczone w odpowiedni sposób, możesz np. dodatkowo optycznie powiększyć przestrzeń, stosując kabinę bez brodzika.
Pralkę warto schować w słupek meblowy. Należy jednak unikać sytuacji, w której jej przód jest zakryty frontem mebla. Konieczność jego otwierania sprawia, że tracimy cenną przestrzeń; jest także po prostu niewygodne.
Pamiętaj (zwłaszcza w przypadku projektu małej łazienki), by dobrze wykorzystać przestrzeń nad pralką. To idealne miejsce na półki do przechowywania ręczników, środków czystości, wiader lub kosmetyków. Miejsc do przechowywania nigdy za wiele!
Jeżeli nie masz miejsca na bidet, rozwiązaniem może być specjalna deska myjąca na WC. Dzięki temu możesz zaoszczędzić dużo miejsca bez konieczności zmiany swoich nawyków.
W miejscu, w którym znajduje się stelaż WC, możesz stworzyć ukrytą wnękę do przechowywania szczotki oraz papieru toaletowego.
Urządzając łazienkę, nie możesz pominąć luster. Pełnią one nie tylko funkcję użytkową, ale i pozwalają optycznie powiększyć i rozświetlić wnętrze. Ten aspekt jest szczególnie ważny w projektach małej łazienki. Warto w nich umieścić duże lustro, w miarę możliwości naprzeciwko drzwi. Aby oszczędzić przestrzeń, może być ono zamocowane na frontach szafek.
Bardzo ważnym elementem aranżacji jest światło. Projektując łazienkę, warto umieścić w niej kilka źródeł światła, zgodnie z zasadą „trzech warstw”. Oznacza to, że oprócz głównej lampy sufitowej należy zadbać o oświetlenie boczne, na przykład kinkiety obok lustra, oraz dekoracyjne — na przykład pod wiszącymi szafkami lub wanną.
Ważną zasadą jest także „mniej znaczy więcej” — również w przypadku projektu dużej łazienki. Zbyt duża ilość dodatków, dekoracji i sprzętów może sprawić, że nawet najbardziej przestronne pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie ciasnego i przytłaczającego. Dlatego, aby naprawdę dobrze zaprojektować łazienkę, należy realnie ocenić liczbę potrzebnych urządzeń, a także niezbędnego miejsca do przechowywania kosmetyków, tekstyliów lub rozmaitych przyborów. Jeśli nie masz pewności, czy zrobisz to poprawnie, możesz skorzystać z usług profesjonalnego projektanta wnętrz.