Automatyczne sterowanie urządzeniami dzięki przekaźnikom elektromagnetycznym

0
799

Sterowanie urządzeniami elektrycznymi na podstawie sygnałów otrzymywanych z zewnątrz – na przykład z innych urządzeń – to rozwiązanie pozwalające na optymalizację pracy i zmniejszające ilość zadań wykonywanych ręcznie przez ludzi. W celu przekazania odpowiednich sygnałów często wykorzystywane są automatyczne przekaźniki.

Czym są przekaźniki elektromagnetyczne?

Przekaźniki elektromagnetyczne to zazwyczaj niewielkie urządzenia, których zadaniem jest zbieranie sygnałów pochodzących ze źródła i przetwarzanie ich na sygnał, zmieniający pracę danego obwodu. Sygnał ten jest odgórnie ustalony i zaprogramowany, dzięki czemu każda zmiana jest w pełni przewidywalna.

Przekaźniki elektromagnetyczne mogą zbierać informacje o takich parametrach, jak między innymi temperatura, ciśnienie płynu w układzie, napięcie czy natężenie prądu. Kiedy parametr osiągnie zaprogramowaną wielość, przekaźnik wysyła sygnał do kolejnych części urządzenia lub innych urządzeń, zmieniając ich pracę adekwatnie do zaistniałej sytuacji.

Przekaźnik programowalny

Jednym z najchętniej wykorzystywanych jest przekaźnik programowalny. Jak sama jego nazwa wskazuje, pozwala na dokładne opracowanie programu pracy i zadeklarowanie, jaka zmiana w układzie ma nastąpić po otrzymaniu konkretnego sygnału wejściowego. Często występuje w automatycznych systemach sterowania, między innymi w automatyce bram garażowych.

Przekaźnik SSR

Kolejnym, bardzo chętnie wybieranym modelem, jest przekaźnik SSR, który na tle innych wyróżnia się jednolitą budową, bez mechanicznych części ruchomych. Zazwyczaj posiada niewielki rozmiar. Jednocześnie, ze względu na brak styków i newralgicznych miejsc, jest niezwykle odporny na warunki zewnętrzne, w tym na korozję. Może pracować nawet w trudnych warunkach, takich jak otoczenie pełne wstrząsów i wibracji. Dzięki swojej budowie nie iskrzy na stykach, co z kolei zapewnia zwiększenie bezpieczeństwa instalacji, w których się znajduje: w szczególności instalacji elektrycznych, na przykład w piecach elektrycznych.

Przekaźniki czasowe

Ciekawym rozwiązaniem mogą być przekaźniki czasowe, które pozwalają na dokładne zaplanowanie czasu pracy urządzeń. Za ich sprawą dane urządzenie może włączać się lub wyłączać o ustalonych porach, a także zmniejszać lub zwiększać obroty, w zależności od potrzeb użytkownika.

Jak widać, wykorzystanie różnorodnych przekaźników pozwala na optymalizację i przyspieszenie pracy urządzeń, bez konieczności ich stałego, ręcznego dozorowania. To wygodne rozwiązanie, po które powinien sięgnąć każdy, komu zależy przede wszystkim na nowoczesnej i wysokosprawnej pracy urządzeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here