Niewielkie drzewka bonsai znakomicie prezentują się w pokojach i na parapetach, a nieco większe są często wybierane, jako dekoracja przydomowej działki. Jednak każdy gatunek ma inne wymagania i te, które dobrze czują się we wnętrzach nie poradzą sobie na zewnątrz i na odwrót. Bonsai ogrodowe to przede wszystkim szeroki wachlarz jałowców i sosen.

Jako drzewka bonsai do ogrodu polecamy:

Jałowiec „Blue Carpet”, czyli jeden z najlepszych iglastych krzewów okrywowych. Jego ogromną zaletą jest to, że doskonale rośnie nie stawiając przed hodowcą wysokich wymagań. W dodatku wzrost ma dość szybki, co ucieszy początkujących hodowców, pragnących obserwować sposób kształtowania się drzewka i jego reakcję na zabiegi pielęgnacyjne. Jałowiec „Blue Carpet” jako bonsai w ogrodzie wymaga regularnego podlewania. Gleba powinna być wilgotna, ale trzeba też uważać, by go nie „przelać”. Do tego warto dostarczyć nawóz jesienny jesienią, a wiosną wieloskładnikowy długodziałający. Zalecamy ulokowanie jałowca „Blue Carpet” w miejscu, które latem jest słoneczne, ale też przewiewne.

Jałowiec chiński – a więc kolejny jałowiec, który znakomicie sprawdzi się w roli drzewka bonsai do ogrodu. Podobnie jak poprzednika, warto go trzymać na stanowisku słonecznym i przewiewnym oraz dbać o to, by podłoże utrzymywało stałą wilgoć, jednocześnie uważając na przelewanie. Jałowiec chiński również „nie pogardzi” nawozem jesiennym ani wieloskładnikowym. Ten gatunek cechuje się całkowitą mrozoodpornością. Od strony estetycznej, jałowiec chiński zachwyca kulistą koroną i dwoma rodzajami igieł, które prezentują się inaczej zależnie od wieku pędów.

Sosna pospolita, czyli drzewko dobrze znane każdemu Polakowi. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że sosna świetnie sprawdza się jako bonsai ogrodowe. Pięknie prezentuje prosty pień i pęczki igieł. To znakomity wybór dla osób, które szukają gatunku mało wymagającego. Sosna pospolita świetnie przystosowuje się do trudnych warunków atmosferycznych – jak na drzewo typowe dla naszego klimatu przystało. Jest bardzo odporna na mróz, a latem może stać w pełnym słońcu. Natomiast optymalne warunki glebowe to gleby suche lub lekko wilgotne, próchnicze o lekko kwaśnym odczynie. Nawozić należy ją zarówno nawozem jesiennym, jak i wieloskładnikowych długodziałającym wiosną.

Sosna wydmowa – również może być ciekawą propozycją, zarówno dla tych, którzy chcą bonsai do ogrodu o formie strzelistej, jak i krzaczastej. Odznacza się dość krótkimi igłami o ciekawym, żywozielonym kolorze. Sosnę wydmową również polecamy dla początkujących hodowców i osób, które nie są w stanie zapewnić dobrych warunków glebowych. Sosna wydmowa nie ma dużych wymagań pod tym względem. W naturze rośnie na piaskach, podłożu granitowym i glinach, więc przyjmie się nawet na trudnej działce. Preferuje natomiast dużą wilgotność powietrza i lekką wilgotność gleby. Bardzo dobrze znosi niskie temperatury. Wymaga nawożenia nawozem jesiennym i wieloskładnikowym wiosną.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here