Chcesz hodować bonsai? Możesz zacząć to robić choćby od jutra! Cena drzewka bonsai z pewnością nie będzie dla Ciebie przeszkodą. Ile kosztują tego rodzaju rośliny i gdzie je kupować? Co wpływa na cenę bonsai?

Ile kosztuje młode drzewko bonsai?

Zakup młodego drzewka bonsai nie jest dużym wydatkiem. W centrach ogrodniczych możesz dostać dobrej jakości rośliny już za kilkadziesiąt złotych. Niska cena drzewka bonsai w młodym wieku wynika z tego, że nie włożono wiele wysiłku w jego rozwój – to Twoja działka. Drzewko będzie kształtować się zgodnie z Twoimi poczynaniami pielęgnacyjnymi.

Niedrogie, młode drzewka to idealny wybór dla początkujących hodowców bonsai. Zdecydowanie lepiej postawić na nierozwiniętą roślinę za niewielkie pieniądze. Dlaczego? Gdyż prawdopodobnie nie unikniesz błędów typowych dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze sztuką pielęgnacji bonsai. Możliwe, że Twoje pierwsze drzewko nie rozwinie się zgodnie z oczekiwaniami. Istnieje też niestety ryzyko obumarcia rośliny. Stare i dużo droższe drzewa również nie są odporne na błędy hodowców, więc pieniądze wydane na dobrze rozwiniętą roślinę mogłyby zostać w ten sposób łatwo zmarnowane. I, co ważniejsze, szkoda byłoby samego drzewa, które po latach rozwoju uschłoby lub straciło formę pod opieką osoby niedoświadczonej. Nie chcesz chyba mieć tak pięknej rośliny na sumieniu?

Cena drzewka bonsai nie jest wysoka również w supermarketach. Mimo tego zakup w sklepie wielkopowierzchniowym to nienajlepszy pomysł. Drzewka sprzedawane w takich sieciach są niskiej jakości i często zdarza się, że gubią liście lub całkowicie obumierają pomimo starań hodowcy.

Co wpływa na cenę bonsai?

A co kształtuje cenę drzewka bonsai w przypadku roślin z wyższej półki? Odpowiedzią jest przede wszystkim czas hodowli i wysiłek włożony w pielęgnację. W sztuce bonsai nie ma dróg na skróty. Każde przyspieszanie hodowli na siłę odbija się na wyglądzie drzewka. Dobrym przykładem są tutaj bonsai masowo tworzone w Chinach. Często mają one blizny powstałe w wyniku ścięcia grubego i wysokiego pnia. To szybki sposób na uzyskanie efektownej podstawy i obniżenie ceny kosztem trwałego upośledzenia estetyki drzewka.

Duże znaczenie ma także logistyka. Transport drzewek z Japonii do Europy to skomplikowany proces obwarowany restrykcyjnymi przepisami. Stosując podstawowe prawa ekonomii łatwo przewidzieć, że takie utrudnienia wpływają na cenę bonsai w naszym kraju.

W Japonii znajdują się również najcenniejsze drzewka na świecie. Cena najdroższego bonsai przekroczyła milion dolarów. Była to sosna sprzedana na Międzynarodowej Konwencji Bonsai w Takamatsu. Wiele jest też drzewek, które po prostu należy uznać za bezcenne. Najstarsze bonsai wiekiem sięgają 800 lat!

Oprócz wieku, na cenę drzewka bonsai wpływają także jego charakterystyczne elementy. Drzewo może bardzo mocno zyskać na wartości, jeżeli wyróżnia się np. ciekawie uformowanym pniem.

[Głosów:16    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here