Chcesz zacząć hodować bonsai w Bydgoszczy? Nietrudno tu o zakup drzewka. Jak na miasto zamieszkałe przez ponad 350 tysięcy obywateli przystało, Bydgoszcz obfituje w sklepy wielkopowierzchniowe, a w wielu super- i hipermarketach znajdziesz drzewka bonsai w niskiej cenie. Chociaż na pierwszy rzut oka taki zakup może wydawać się atrakcyjną opcją, nie polecamy go nikomu, kto faktycznie chce rozpocząć swoją przygodę ze sztuką bonsai.

Dlaczego nie kupować bonsai w supermarkecie?

Niestety drzewa bonsai w Bydgoszczy w supermarketach są z reguły niskiej jakości. Nie jest to oczywiście problem jedynie bydgoskich sklepów – generalnie kupowanie bonsai w dużych sieciach nie skupionych na handlu roślinnością to nienajlepszy pomysł. Może się zdarzyć, że drzewko po zakupie szybko zacznie tracić liście i usychać. Powodem jest m.in. mocno zredukowany system korzeniowy. Drzewka przed wysłaniem do sprzedaży mają bezceremonialnie przycinane korzenie, żeby zmieściły się do niewielkich doniczek. Tak przygotowane bonsai jest łatwiejsze w transporcie i wygląda atrakcyjnie przez krótki czas. Niestety redukcja korzeni w dłuższej perspektywie okazuje się dla drzewka fatalna.

Kolejnym minusem masowej produkcji bonsai na potrzeby supermarketów jest zbyt mocne oplatanie drzewek drutem. Wiele roślin jest z tego powodu niewłaściwie uformowanych, a do tego widać na nich wyraźnie „blizny” po drucie. W dodatku już po dostarczeniu bonsai do sprzedaży, są one niewłaściwie traktowane przez obsługę – część drzewek jest przesuszana, a część podlewana zbyt obficie.

Gdzie kupować bonsai?

Z tych powodów odradzamy kupowanie w dużych sklepach. Jeśli chcesz hodować bonsai w Bydgoszczy zalecamy udanie się po drzewko do centrum ogrodniczego lub wyspecjalizowanego sklepu. Warto też zamawiać drzewka w sklepach internetowych skupionych na bonsai.

W takich miejscach drzewka są traktowane dużo lepiej niż w hipermarketach. Co więcej, możesz znaleźć doradcę, który podpowie, jaki gatunek będzie odpowiedni dla Ciebie na początek. Osobom szukającym pierwszego bonsai polecamy przede wszystkim drzewka łatwe w hodowli.

Kluczowe jest również dobranie gatunku do warunków hodowli – przed zakupem powinieneś określić, czy roślina będzie większość czasu spędzała wewnątrz czy na zewnątrz. Do pomieszczeń nadają się jedynie gatunki subtropikalne. Roślina odpowiednia do hodowli wewnętrznej nie przetrwa warunków zewnętrznych i vice versa.

Koniecznie zapytaj też o nazwę gatunku zakupionego drzewka. Pozwoli to na łatwe szukanie informacji na temat pielęgnacji. Jest to również, nawiasem mówiąc, kolejna przewaga wyspecjalizowanych sklepów nad supermarketami. W dużych sklepach drzewka są często nieopisane i trudno ustalić, jaki gatunek się kupiło.

Restauracja Bon Sai w Bydgoszczy

Na koniec ciekawostka: wszyscy miłośnicy bonsai w Bydgoszczy mogą też w wolnej chwili udać się do… restauracji Bon Sai. To tajska „miejscówka” pełna zieleni, w której można się uraczyć orientalnymi potrawami. Jak widać, fanów niewielkich drzewek w Bydgoszczy nie brakuje, a niektórzy z nich nawet zadedykowali bonsai nazwę swojej restauracji!

[Głosów:12    Średnia:3.1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here