Hodowanie drzewka bonsai może być wspaniałą przygodą! Jednak podobnie, jak z każdą nową pasją, najlepiej stawiać pierwsze kroki powoli, a następnie sięgać po coraz większe wyzwania. O czym więc należy pamiętać kupując pierwsze drzewo bonsai?

Jakie drzewo bonsai wybrać na początek?

Jeśli chcesz poświęcić swój wolny czas na drzewka bonsai po raz pierwszy w życiu, to prawdopodobnie nie jesteś w stanie od razu zapewnić takiej roślinie optymalnych warunków. Z tego powodu w pierwszej kolejności należy sięgać po stosunkowo odporne gatunki. Pod uwagę trzeba wziąć także specyfikę polskiego klimatu, gdzie w ciągu roku słońca jest stosunkowo niewiele. Poza tym, na start warto sięgnąć po drzewo bonsai, które łatwo tworzy nowe pędy. Zapewni ono większą satysfakcję początkującemu hodowcy, a do tego będzie odporne na błędy w przycinaniu pojawiające się u niedoświadczonych właścicieli.

Wszystkie te warunki spełnia m.in. Portulacaria afra. To roślina, która szybko odrasta po przycięciu, a jej pędy dają się łatwo kształtować. Co więcej, nie wymaga ona częstego podlewania, co jest ważne z perspektywy osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z bonsai. Co ważne, roślinę tę można znaleźć nawet w polskich ogrodach lub kupić za nieduże pieniądze.

Z kolei bezpieczną i bardzo efektowną opcją do hodowli na zewnątrz jest sosna zwyczajna. W tym wypadku pod uwagę należy wziąć dodatkowo odporność na szkodniki oraz to, jak roślina znosi przesuszenie lub przelanie. Sosna zwyczajna znakomicie radzi sobie z takimi trudnymi warunkami, a do tego ma niewielkie wymagania glebowe.

Gdy chcesz pielęgnować pierwsze drzewo bonsai, najlepiej unikać drogich „gotowych” drzew. To prawda, że pięknie się one prezentują, ale najprawdopodobniej… już niedługo przestaną i to z Twojej winy! Utrzymanie takiego drzewka w dobrym stanie wymaga sporo dyscypliny i doświadczenia, więc najlepiej rozpocząć od łatwiejszych gatunków, by z czasem sięgnąć po stare, piękne drzewka bonsai, gdy już będziesz na to gotowy.

Jak zacząć z bonsai?

O czym jeszcze należy pamiętać kupując lub sadzając swoje pierwsze drzewo bonsai? Krokiem numer jeden powinno być wygospodarowanie miejsca. Chcesz trzymać drzewko bonsai na balkonie, tarasie czy w ogrodzie? Jeżeli planujesz hodowlę wewnątrz mieszkania, to powinieneś szukać gatunków, które się do tego nadają (tzw. gatunki indoorowe). Jednak nawet w ich przypadku, gdy przyjdzie letnie słońce, drzewo najlepiej wystawić na zewnątrz i pozwolić mu chłonąć słoneczne światło w pełni. Z kolei przy hodowli zewnętrznej, niezbędne jest właściwe prowadzenie uprawy zimą.

Na koniec przypominamy również, że drzewka bonsai nie są dla każdego! Jeśli lubisz zajmować się roślinami i z sukcesem utrzymujesz roślinność na balkonie lub parapetach to jest już dobry znak. Bonsai wymaga cierpliwości, a przede wszystkim odpowiedzialności. Z tego też względu przestrzegamy przed kupowaniem bonsai jako „ładnego prezentu”. Drzewko szybko straci swój urok albo po prostu obumrze, gdy trafi w ręce nieodpowiedniego hodowcy.

[Głosów:12    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here