Choć stolica województwa lubelskiego jest jednocześnie największym miastem po wschodniej stronie Wisły, możesz mieć problem ze znalezieniem tu profesjonalnego sklepu z bonsai. W Lublinie działa mnóstwo kwiaciarni i centrów ogrodniczych, ale miniaturowe drzewko wymaga specjalnego traktowania. W obliczu różnorodnego asortymentu i stale powiększającej się oferty obsługa nie może skupiać się na maleńkim bonsai. Z drugiej strony, każde centrum ogrodnicze będzie lepszym rozwiązaniem niż supermarket. Tam bonsai praktycznie niczym nie różni się od krzesła, baterii zlewozmywakowej czy kosza na pranie – to po prostu kolejny produkt, który musi zostać sprzedany. W takim razie gdzie kupić bonsai w Lublinie i jak przygotować się do jego hodowli?

Jakie bonsai wybrać – yamadori, pre-bonsai czy gotowe drzewko?

Uprawę bonsai możesz zacząć od nasiona, wówczas tylko Ty od samego początku będziesz mieć wpływ na wygląd rośliny. Nie chcesz czekać kilku lat, aż roślina będzie gotowa do kształtowania? Nie masz żadnego doświadczenia w uprawie bonsai? W takim razie możesz zacząć od gotowego drzewka – znajdziesz je w kwiaciarniach, centrach ogrodniczych, supermarketach z wyposażeniem do domu i ogrodu. Tych ostatnich nie polecamy, gdyż z reguły są przechowywane w słabej ziemi, niezadbane i chorowite.

Jeśli mimo szczerych chęci nie znajdziesz ładnego drzewka bonsai w Lublinie, możesz zamówić je przez Internet od prywatnego hodowcy (mającego dobre opinie w środowisku) lub w wyspecjalizowanym sklepie dla entuzjastów bonsai. W takich miejscach możesz również zamówić pre-bonsai, czyli „początkujące” drzewko, które jest już wstępnie uformowane, ale wymaga zagęszczenia gałęzi i ukształtowania korony.

O ile nie potraktujesz sztuki uprawiania bonsai jednorazowo, warto również spróbować swoich sił z yamadori. To młody materiał na bonsai, który możesz pobrać w warunkach naturalnych, np. ze szkółki leśnej lub z lasu (oczywiście po uzyskaniu zgody leśniczego lub prywatnego właściciela).

Chcesz uprawiać bonsai w Lublinie? O tym musisz pamiętać!

Jako początkujący bonsaista możesz o tym nie wiedzieć, ale nie istnieje specjalny gatunek przeznaczony na karłowate drzewko. Owszem, niektóre rodzaje mają „wrodzone” predyspozycje do miniaturyzacji, inne lepiej pozostawić w naturalnej postaci. Jednak bonsai to tak naprawdę te same drzewa i krzewy, które rosną obok Twojego domu czy w parku – jałowce, sosny, klony, wiązy, a nawet wiśnie czy jabłonie. Dopiero skomplikowane metody formowania pnia oraz przycinanie gałęzi i korony powoduje, że drzewko wygląda tak niezwyczajnie i niepodobnie do swoich „większych” braci.

Jeśli chcesz hodować bonsai w Lublinie musisz wiedzieć, że większość gatunków wymaga dobrze nasłonecznionego stanowiska. Ponadto bonsaiści zalecają, by na okres wiosenno-jesienny wystawić w ogrodzie, aby nabrało siły dzięki ekspozycji na naturalne światło i dostępowi do świeżego powietrza. Zastanów się zatem, czy mieszkając w mieście, jesteś w stanie zapewnić drzewku optymalne warunki do wzrostu i rozwoju.

[Głosów:8    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here