Drzewka bonsai to małe dzieła sztuki, których misterne konstrukcje zachwycają nie tylko samego hodowcę. Choć tradycja uprawy karłowatych drzew pochodzi z dalekich Chin, również w Polsce nie brakuje jej miłośników. W odpowiedzi na duże zapotrzebowanie hodowców znad Wisły, powstaje coraz więcej sklepów wyspecjalizowanych w sprzedaży drzewek bonsai i akcesoriów niezbędnych do ich pielęgnacji. Niestety, mieszkańcy wsi i miasteczek nadal muszą zaopatrywać się w sklepach internetowych. Oczywiście w małym mieście można kupić drzewko w zwykłym centrum ogrodniczym, jednak profesjonalni hodowcy ufają jedynie doświadczonym sprzedawcom. W dużych miastach znacznie łatwiej znaleźć sklep oferujący zadbane i zdrowe drzewka bonsai. W Krakowie również nie brakuje miejsc, gdzie możesz nabyć unikatowe okazy do swojej hodowli.

Jak sprawdzić drzewko bonsai przed zakupem?

Umówmy się, wysoka cena bonsai nie skłania do eksperymentów w uprawie i pielęgnacji. Wydając kilkaset złotych uformowane drzewko, musisz zapewnić mu w pełni przystosowane stanowisko i właściwie dobrać zabiegi hodowlane. Nie bez powoduje mówi się, że uprawa bonsai to sztuka.  Jeśli zatem chcesz zostać prawdziwym wirtuozem, wybór drzewka nie może być podyktowany ceną czy nagłym impulsem. Kupując bonsai w Krakowie, zwróć uwagę:

  • czy sprzedawca nie chce wcisnąć Ci drzewka o brzydkich, ciemnobrązowych liściach i wyschniętej korze;
  • czy drzewko nie ma śladów po szkodnikach czy gryzoniach;
  • czy drzewko jest mocno osadzone w doniczce (to znaczy, że ma dobrze rozwinięty system korzeniowy);
  • czy druty do formowania kształtu nie uszkodziły zbyt mocno kory drzewka.

Oczywiście zanim wyjdziesz ze sklepu z miniaturowym drzewkiem pod pachą, zapytaj sprzedawcę o wymagania bonsai – jakie stanowisko będzie najlepsze dla drzewka (widne, nasłonecznione, a może zacienione?), jak często je podlewać i nawozić.  Poproś również o wskazówki dotyczące dalszego formowania kształtu drzewka.

Bonsai w Krakowie – kupuj rozsądnie!

Kraków zajmuje drugie miejsce w Polsce pod względem liczby mieszkańców i powierzchni, toteż bez problemu znajdziesz kilka sklepów specjalizujących się w hodowli bonsai. Oprócz nasion i unikatowych drzewek kupisz w nich również praktyczny osprzęt, tj. sekatory i nożyce japońskie, nożyce chińskie, druty, nawozy, preparaty pielęgnacyjne i podłoża, haki do formowania oraz poradniki o uprawie bonsai. W Krakowie działają również centra ogrodnicze i kwiaciarnie, w których możesz nabyć miniaturowe drzewka. Ceny mogą być niższe niż w sklepach sprzedających wyłącznie artykuły do uprawy bonsai, jednak wybór drzewek może być ograniczony do podstawowych rodzajów.

Najtańsze bonsai kupisz w supermarketach, jednak szczerze odradzamy tę pozorną oszczędność. Po gruntownym sprawdzeniu drzewka marketowego często okazuje się, że jego system korzeniowy został mocno zredukowany, a na korze pozostały blizny po formowaniu. W dodatku możesz trafić na drzewko bez nazwy i etykiety informacyjnej, co znacznie utrudnia dobranie właściwego sposobu pielęgnacji.

[Głosów:35    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here