Nie ma cienia przesady w stwierdzeniu, że ficus to najpopularniejsze drzewko uprawiane przez bonsaistów. Jest tak powszechne, że bez problemu kupisz już ukształtowany okaz w supermarketach z wyposażeniem do domu i ogrodu. Choć uprawa bonsai zawsze jest bardziej wymagająca niż hodowla jakiejkolwiek innej rośliny doniczkowej, fikusy polecane nawet dla nowicjuszy. Jak je pielęgnować? Jakie odmiany najbardziej nadają się na miniaturowe drzewko? Czy ficus bonsai może się nie udać?
Drzewko bonsai – ficus ginseng dla początkujących
Przygodę z bonsai warto zapoczątkować zakupem rośliny z gatunku Ficus, po polsku figowiec. Doświadczeni bonsaiści polecają przede wszystkim figowca tępego (F. retusa, F. microcarpa), zwanego również fikusem ginseng (żeń-szeń). Za jego potoczną nazwę odpowiadają korzenie powietrzne – są masywne, pękate i poskręcane niczym korzeń żeń-szenia. Ozdobą figowca tępego są błyszczące ciemnozielone liście, z których nawet niewprawna ręka może uformować bujną koronę.
Ficus bonsai dobrze znosi przycinanie i drutowanie, dość chętnie wybacza błędy początkującym (co nie znaczy, że należy je popełniać). Aby zapewnić mu optymalne warunki do wzrastania, zapewnij mu widne stanowisko, ale unikaj intensywnego słońca. Latem dobrze toleruje wyższe temperatury (max 24°C), jednak zimą postaw go z dala od kaloryfera (max 15°C). Podlewaj drzewko co 3-4 dni latem i co 7-10 dni zimą, pamiętaj również o codziennym zraszaniu liści.
Jeśli chcesz zrobić z niego piękne bonsai, ficus nie powinien być narażony na wysokie wahania temperatur i nie może stać w przeciągu. W przeciwnym razie jego liście zżółkną i opadną, co zdarza się również przy nadmiernym podlewaniu rośliny. Figowce to typowe bonsai indoor, zatem na okres wiosenno-letni nie musisz wstawiać drzewka do ogrodu.
Drzewko idealne na bonsai – ficus benjamina
Figowiec benjamina to drugi po ginsengu ulubiony gatunek bonsaistów. Wprawdzie nie stworzysz z niego oszałamiającej kompozycji, jednak piękny efekt możesz uzyskać przez nasadzenie grupowe. Po umieszczeniu 3-4 pędów figowca w doniczce zapleć je w warkocz. Z biegiem czasu pędy zrosną się i uformują w gruby, fantazyjnie poskręcany pień.
Ficus bonsai tej odmiany wymaga dość ciepłego stanowiska (20°C) przez cały rok. Jeśli temperatura spadnie o ok. 5°C, drzewko może zachorować. Przy uprawie figowca benjamina musisz zwracać uwagę na światło – nie powinno padać bezpośrednio na roślinę i nie może być zbyt intensywne, jednak zimą może potrzebować doświetlenia. Jeśli przeniesiesz roślinę na stanowisko o odmiennych warunkach nasłonecznienia, może wówczas zareagować utratą liści. Figowiec lubi wilgoć w powietrzu, dlatego w suchych pomieszczeniach trzeba pamiętać o regularnym zraszaniu.
Jeśli chcesz zrobić z niego swoje drzewko bonsai, ficus benjamina wymaga częstego przycinania, gdyż bardzo szybko rośnie. Po uzyskaniu pożądanego kształtu warto na jakiś czas zapomnieć o cięciu, aby gałęzie zyskały na grubości.