Mówią, że szczęścia nie można kupić za żadne pieniądze. Jednak drzewko gwarantujące pomyślność możesz mieć za niewiele, bo już za 15 złotych. Tyle mniej więcej wynosi cena drzewka szczęścia za niewielkie sadzonki. Jednak jeśli chcesz mieć dojrzały okaz, musisz wydać nawet dziesięciokrotnie więcej. Jak pielęgnować tę niezwykłą roślinę i na co zwracać uwagę przy jej zakupie?
Drzewko szczęścia, czyli grubosz jajowaty
Pod wdzięczną nazwą „drzewko szczęścia” ukrywa się roślina pochodząca z Afryki Południowej, grubosz jajowaty (Crassula ovata), zwany też owalnym lub srebrzystym. Niektórzy posądzają grubosza o zdolność przyciągania pieniędzy, inni wierzą w jego moc zapewniania szczęścia. Jednak grubosz ma zupełnie inne powołanie. Otóż roślina ta może pomóc przy wielu dolegliwościach zdrowotnych z uwagi na swoje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Cena drzewka szczęścia wydaje się zatem śmiesznie niska, jeśli później może być wykorzystywane m.in. w gojeniu ran, leczeniu opryszczki i bólu gardła, czy łagodzenia bólu stawów. Podobno herbatki z liści grubosza można stosować nawet przy chorobach nerek, z kolei ze zmielonych liści można przyrządzać maść na żylaki.
Jak pielęgnować drzewko szczęścia?
Wysoka cena drzewka szczęścia (dojrzałego) zostaje całkowicie zrekompensowana przez łatwość pielęgnacji. Południowoafrykańskie pochodzenie tego sukulenta stanowi podpowiedź metody hodowli. Grubosz potrafi magazynować wodę, toteż nie należy podlewać go zbyt często – łatwiej zniesie przesuszenie niż nadmiar wilgoci. Ponadto należy mu zapewnić widne stanowisko (unikając ostrego słońca), wiosną i latem możesz wstawić go na balkon lub do ogrodu. Choć drzewko szczęścia jest odporne na duże wahania temperatur (amplitudy na pustyni przekraczają 30°C), lepiej nie stawiać go tuż przy grzejniku. Drzewko należy przesadzić do większej doniczki jedynie wtedy, gdy korzenie zaczynają wychodzić przez dolne otwory. Najlepiej rośnie w żyznej glebie z dodatkiem piasku.
Ile kosztuje drzewko szczęścia?
Cena drzewka szczęścia wynosi zaledwie 15 zł – właśnie tyle zapłacisz za małą sadzonkę, która doskonale nadaje się na materiał bonsai. Biorąc pod uwagę łatwą hodowlę, grubosz to idealny wybór dla początkującego bonsaisty. Można go formować i przycinać, a niska cena skłania do ćwiczeń na wielu roślinach. Cena dojrzałego drzewka szczęścia jest znacznie wyższa – za kilkunastoletnią roślinę zapłacisz od 80 do 150 zł. Niemniej, jeśli poprzedni właściciel nie parał się sztuką bonsai, masz ograniczone możliwości w uzyskaniu pożądanego kształtu i stylu. Taka roślina bardziej nadaje się na dekorację do domu lub ogrodu niż naukę formowania karłowatych drzewek. Weź również pod uwagę, że dojrzały grubosz kwitnie bardzo rzadko, toteż możesz nie doczekać się na ten niezwykły moment. Ze swej strony polecamy zatem zainwestowanie w sadzonki, które znajdziesz niemalże w każdej kwiaciarni.