Zapewne nie raz słyszałeś o popularnym drzewku szczęścia, czyli niewielkim bonsai, które pięknie się prezentuje a do tego jest łatwe w hodowli. Przyjęta nazwa potoczna sprawia, że roślina ta jest często wykorzystywana jako prezent. Mało kto jednak pamięta, że owe drzewko to inaczej grubosz – bonsai z niego wykonane będzie jednak znakomicie się prezentować niezależnie od tego, jakiej nazwy będziesz używać. Na co więc należy zwrócić uwagę hodując grubosza owalnego i w jaki sposób stworzyć efektowne bonsai?

Grubosz bonsai – jak je wykonać?

Dużą zaletą estetyczną grubosza owalnego jest to, że z natury przypomina niewielkie drzewko, więc nie wymaga wielu zabiegów, by stworzyć bonsai. Grubosz jest też odporny na cięcia – doskonale je znosi, zwłaszcza, gdy są wykonywane wiosną. Krótko po zabiegu zauważysz młode liście i pędy. Te ostatnie charakteryzują się dużą elastycznością, więc można je bez większego problemu modelować. Podobnie, jak w przypadku formowania innych gatunków, możesz wykorzystać drut lub sznurek, aby grubosz bonsai wyglądał, tak jak chcesz. Gałązki wystarczy umocować do dna donicy. W przypadku grubosza owalnego odradzamy natomiast owijanie drutem pędów. Metal może się łatwo wpijać w skórkę pędu, tworząc nieestetyczne blizny. W miejscach styku rośliny z drutem możesz dodatkowo zastosować zabezpieczenia ze szmatki.

Przesadzania do donicy bonsai

Urok bonsai to nie tylko piękne drzewko, ale również charakterystyczna płaska, szeroka donica. Twój grubosz bonsai również może się w takiej znaleźć, ale nie należy od razu przesadzać drzewa z dużej doniczki do docelowej płytkiej donicy. Grubosz możesz nie poradzić sobie z taką zmianą – zwłaszcza, że konieczna będzie redukcja systemu korzeniowego. Grubosz bonsai trzeba więc odpowiednio „podejść”, by roślina przyzwyczaiła się do nowych warunków. Polecamy stopniowe redukowanie korzeni i przesadzanie do nowej donicy co kilka miesięcy.

A jaka ziemia powinna znaleźć się w doniczkach? Grubosz owalny lubi podłoże umiarkowanie żyzne i łatwo przepuszczalne. Gatunek ten źle znosi dużą ilość wilgoci, dlatego nie można stosować ziemi kwiatowej, która kumuluje wodę. Grubosz bonsai dobrze poradzi sobie z lekkim przesuszeniem i suchym powietrzem, natomiast nadmiar wody może szybko unicestwić roślinę.

Pielęgnacja grubosza bonsai

Jakie warunki powinien spełnić hodowca poza wymaganiami glebowymi? Roślina musi być chroniona przed bezpośrednim działaniem słońca, choć stanowisko powinno być jednocześnie jasne i słoneczne. Grubosz poradzi sobie z niedoborem światła, ale straci wtedy swój urok i pożądaną przez właściciela formę drzewka. Roślinę możesz też wystawić do ogrodu lub na balkon, pamiętając o osłonięciu bonsai przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Grubosz bonsai w sezonie wiosenno-zimowych powinien być trzymany w temperaturze 20-24°C, natomiast zimą w 15-20°C. Ponadto roślina trzymana na zewnątrz nie może być narażona na duże opady deszczu. Jeśli więc prognozowane są ulewy, swoje drzewko szczęścia lepiej zabrać do domu.

[Głosów:50    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here