Inteligentny dom – dlaczego warto?

0
719

Drzwi sterowane smartfonem czy oświetlenie z czujnikami ruchu, to dzisiaj coraz bardziej powszechne rozwiązania, które wpływają na komfort, ale też bezpieczeństwo codziennego funkcjonowania. Inteligentne domy, czyli te pełne innowacyjnych opcji, to nieruchomości, w które z całą pewnością warto inwestować.

Dom smart – wykorzystywane standardy

W ramach stosowania inteligentnych rozwiązań możemy mówić o automatycznych systemach alarmowych w ramach ochrony nieruchomości, ale też monitoringu, systemu oświetleń, klimatyzacji, wentylacji, hydrauliki, pobierania energii elektrycznej. Szczegółowe rozwiązania bez problemu udaje się znaleźć na http://astra-automatyka.pl/producent/johnson-controls-produkty/. Te nierzadko dotyczą nie tylko budynków mieszkalnych, ale i biur, a wszystkie mają minimalizować koszty codziennej eksploatacji.

Elektronika w domu z pełną automatyzacją

Standardowe budownictwo odeszło już do lamusa. W Polsce coraz częściej inwestuje się w inteligentne, jakże nowoczesne rozwiązania, dokładnie tak samo jak w Niemczech czy w krajach skandynawskich. Weźmy pod uwagę, że budowany dom będzie służył przez kolejnych kilkadziesiąt lat. Tu nie ma miejsca na przestarzałe opcje, które trzeba w krótkim czasie wymieniać. Należy za to inwestować w takie, które dzisiaj są nowością, a już niedługo będą normą.

Ekologiczne mieszkanie

Chociaż inteligentne rozwiązania mają przede wszystkim dawać komfort i bezpieczeństwo użytkowania nieruchomości, to można mówić także o opcjach, które są przyjazne środowisku. Inteligentne domu, to inwestycje jednocześnie ekologiczne. Zużycie mniejszej ilości prądu czy wody ma bezpośredni wpływ na ochronę naszej planety. Co więcej, niektóre takie opcje są wręcz darmowe, nie generują żadnych kosztów, za to są w pełni bezpieczne dla użytkowników i otoczenia.

Automatyka domu – worek korzyści

Przede wszystkim inteligentne opcje można dopasować do indywidualnych potrzeb domowników. Ogrzewanie włączone po spadku określonej temperatury, światło włączane po sygnale czujnika ruchu, drzwi wejściowe blokowane po wyjściu czy piekarnik rozpoczynający pracę w ramach ustawień zdalnych. To oczywiście tylko niektóre opcje, na jakie warto stawiać. Trzeba na pewno zaznaczyć, że inteligentny dom ma wpływ na bezpieczeństwo całej nieruchomości i tutaj pod uwagę warto wziąć chociażby czujniki dymu. Domem zarządzać można także wtedy, gdy jesteśmy poza nim. Światło włączane w salonie w godzinach wieczornych, kiedy jesteśmy na wakacjach albo automatyczne oświetlenie podjazdu i strefy przy garażu, skutecznie odstraszy nieproszonych gości.

Rozwiązania w ramach inteligentnego domu udaje się dobierać indywidualnie, natomiast zawsze należy rozważać te opcje już podczas projektowania nieruchomości. Niektóre systemy, jak te oświetleniowe czy wentylacji wymagają zastosowania specjalnych elementów, czy kubatury domu. Na szczęście coraz więcej gotowych projektów uwzględnia opcje innowacyjnych rozwiązań, dzięki czemu z łatwością udaje się je wdrożyć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here