Niemal każdy marzy o funkcjonalnej, dobrze wyposażonej kuchni, w której znajduje się wiele sprzętów AGD ułatwiających gotowanie i przygotowywanie posiłków. Mikrofalówka, mikser, blender kielichowy czy piekarnik to już standard w niemal każdym domu. Urządzenia AGD są bardzo użyteczne i potrafią uprzyjemnić niemal każdą domową pracę, należy jednak odpowiednio o nie dbać, aby jak najdłużej nam służyły oraz były utrzymane w czystości. W tym artykule przyjrzymy się nieco bliżej piekarnikowi, który wydaje się jednym z najbardziej wymagających sprzętów kuchennych pod względem utrzymania czystości. Jak o niego dbać, aby przez wiele lat działał bezawaryjnie i pomagał w przygotowywaniu smacznych posiłków?
Jak dbać o piekarnik?
Czyszczenie piekarnika to bez wątpienia duże wyzwanie – między innymi dlatego, że wymaga szorowania zaschniętego tłuszczu w dosyć niewygodnej pozycji. Czy można coś zrobić, aby tego uniknąć lub chociaż zminimalizować częstotliwość? Jak najbardziej! Istnieje wiele sposobów, dzięki którym wnętrze piekarnika będzie utrzymane w nienagannym stanie mimo regularnego korzystania. Między innymi, w wielu sklepach można znaleźć elastyczne maty wykonane z nietoksycznych materiałów, odpornych na wysokie temperatury, które kładzie się na dnie piekarnika. Dzięki nim nawet przypadkowe wylanie potrawy nie będzie równoznaczne z czasochłonnym szorowaniem jego powierzchni. W takiej sytuacji wystarczy wyjąć matę i umyć w zlewie lub włożyć ją do zmywarki. Użytek warto też robić z innych akcesoriów do pieczenia – na przykład torebek, które dostępne są w wielu różnych rozmiarach i zapobiegają uronieniu chociażby kropelki oleju. Na dno blaszki można też wyłożyć specjalny papier do pieczenia, który będzie stanowił dodatkowe zabezpieczenie. Do innych sposobów, aby zapobiegać myciu piekarnika, należy też pieczenie dań w specjalnych naczyniach żaroodpornych.
Czyszczenie rusztu i szyby piekarnika
Nawet mimo zachowywania największej uwagi i czujności, raz na jakiś czas konieczne jest umycie piekarnika. Najważniejsze jest regularne wykonywane tej czynności – najlepiej od razu po użytkowaniu, dzięki czemu tłuszcz lub resztki jedzenia nie zdążą zaschnąć, przez co byłyby jeszcze trudniejsze do usunięcia. Do rusztu, szyby, ścianek lub dna warto zastosować specjalny preparat do czyszczenia piekarników, który przystosowany jest do uciążliwych zabrudzeń. Istnieje wiele różnych środków czyszczących, które działają na różnych zasadach. Niektórymi produktami należy spryskać wnętrze piekarnika i pozostawić na kilkanaście minut, a następnie przetrzeć je mokra szmatka. Inne preparaty pozostawia się w środku oraz włącza grzanie, ponieważ zaczynają działać dopiero pod wpływem ciepła.