Jak dobrać wielkość zlewozmywaka?

Urządzanie kuchni to nie lada wyzwanie, w szczególności, jeśli znajduje się ona w niewielkim pomieszczeniu. Dlatego też tak ważne jest, by dobrać do niej zlewozmywak odpowiedniej wielkości – na tyle duży, by wygodnie się w nim zmywało, ale jednocześnie taki, który nie zajmie zbyt wiele przestrzeni użytkowej. Jak zatem wybrać zlewozmywak do mieszkania na miarę potrzeb?

Rodzaje zlewozmywaków

Spośród dostępnych na rynku zlewozmywaków z pewnością wybierzesz model idealny do Twojej kuchni. Możesz bowiem zaopatrzyć się w zlewozmywak okrągły, kwadratowy, prostokątny, z aluminium, szkła, ceramiki czy granitu. Pełna gama kolorów umożliwia wykończenie otoczenia w spójny i bardzo atrakcyjny sposób, a dobranie odpowiedniej baterii zlewozmywakowej dopełni dzieła. Sprawdź, jakie zlewozmywaki masz do wyboru pod kątem ich budowy i wielkości:

  • zlewozmywak jednokomorowy – najmniejszy model, który sprawdzi się w aneksach kuchennych i bardzo małych kuchniach. Nie sprawdzi się w domach, w których mieszka więcej niż 2 osoby. Warto wybrać model, do którego dołączony został ociekacz,

  • zlewozmywak półtorakomorowy – w takim zlewozmywaku oprócz głównej komory znajduje się też sporo mniejsza, w której również jest odpływ. Świetnie sprawdza się do mycia warzyw i owoców, można ją także wykorzystać jako osobną komorę do mycia sztućców,

  • zlewozmywak dwukomorowy – w tych modelach obie komory są takiej samej wielkości. Zlewozmywak idealnie sprawdza się w domach rodzinnych z dużymi kuchniami,

  • zlewozmywak dwuipółkomorowy – rozwiązanie sprawdzające się tylko w bardzo dużych kuchniach, ale bardzo wygodne – dające ogromną przestrzeń roboczą w czasie sprzątania i gotowania.

zlewozmywak

Wymiary zlewozmywaków

Oczywiście budowa zlewozmywaka to tylko jeden z punktów, na który trzeba zwrócić uwagę. Drugim są jego dokładne wymiary. Kluczową rolę odgrywa szerokość, ponieważ to ona pozwala dopasować produkt do mebli. Warto decydować się na standardowe wymiary zlewozmywaków, ponieważ da Ci to większe możliwości przy zakupie szafki. Jednokomorowe zlewy mają najczęściej 40-50 cm, zaś dwukomorowe 80 cm. Półtorakomorowe to najczęściej 60 cm szerokości. Ale liczy się również głębokość zlewozmywaka, którą najlepiej jest dobrać wraz z baterią zlewozmywakową – upewnij się, że zlew nie będzie za płytki w stosunku do wysokości kranu, w przeciwnym wypadku woda będzie się rozchlapywała na boki.

wybierając zlewozmywak

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając zlewozmywak?

Ważny okazuje się także sposób montażu zlewozmywaka – najłatwiejsze w instalacji są zlewozmywaki nakładane. Jak sama nazwa wskazuje, wystarczy je nałożyć na przystosowaną do tego szafkę i ewentualnie dobrać do całości kołnierz eliminujący nieszczelności. Innym rodzajem są zlewozmywaki wpuszczane, do których montażu trzeba wyciąć idealnie wymierzony otwór w blacie. Taki zlewozmywak jest wysoce atrakcyjny, ponieważ „stapia się” z blatem, tworząc spójną całość. Możesz również nabyć zlewozmywak podwieszany, który montuje się od dołu, jednak ostatecznie osiągniesz efekt podobny jak w przypadku modelu wpuszczanego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here