Osoby, które po raz pierwszy patrzą na żywy okaz bonsai, często nie zdają sobie sprawy, że identyczne drzewo może rosnąć w lesie, w parkowej alei lub na poboczu ulicy. Niektórzy sądzą, że na drzewka doniczkowe przeznacza się jakieś specjalne karłowate odmiany albo egzotyczne gatunki. Tymczasem praktycznie każde drzewo może zostać bonsai, o ile w odpowiednim momencie zaczniesz je formować i przycinać. Ukształtowane i odpowiednio wypielęgnowane będzie niezwykłą ozdobą domu lub ogrodu, zupełnie inną od popularnych tui czy skalniaków. Przeczytaj, jak uprawiać drzewka doniczkowe, by nie popełnić błędów nowicjusza.
Idealne stanowisko dla bonsai
Aby zrozumieć potrzeby drzewka w doniczce, spójrz na te same odmiany rosnące w naturalnym ekosystemie. Zdecydowana większość gatunków potrzebuje nieograniczonego dostępu do światła słonecznego, toteż bonsai najlepiej ustawić na parapecie lub na innym dość widnym stanowisku. Niektórzy uprawiają drzewka na balkonach, jednak w dużych miastach silne zanieczyszczenie powietrza może zaszkodzić wrażliwej roślinie. Oczywiście jeśli mieszkasz na przedmieściach lub w stosunkowo „czystym” mieście, balkonowa uprawa ma szanse powodzenia. Przy okazji zwróć uwagę, że niektóre drzewka doniczkowe wykazują lepsze przystosowanie do hodowli w ogrodzie, są to np. sosna, klon, jabłoń, modrzewnic, jałowiec i wiśnia. Natomiast bonsai typu indoor to przede wszystkim drzewa strefy tropikalnej i subtropikalnej, które dobrze znoszą wysokie temperatury panujące w ogrzewanych mieszkaniach.
Jak podlewać drzewka doniczkowe?
Bonsai z reguły uprawia się w płaskiej doniczce, co pozwala zredukować system korzeniowy do absolutnego minimum. W rezultacie drzewko jest podatne na przesuszenie – codzienne podlewanie jest zatem niezbędne, aby zapewnić mu prawidłowy rozwój. Podłoże powinno przez cały czas utrzymywać lekką wilgoć, stąd do uprawy bonsai stosuje się mieszankę grubego piasku, torfu i gliny. Takie podłoże dobrze chłonie wodę, a zarazem chroni przed jej zaleganiem – to bardzo ważne, gdyż w przeciwnym razie system korzeniowy ulegnie procesom gnilnym. Drzewko w doniczce musi mieć również dostęp do powietrza od strony korzeni. Z tego powodu pojemnik musi mieć otwory w dnie, a mieszanka powinna dobrze przepuszczać powietrze.
Nawożenie drzewka w doniczce
Każdą roślinę doniczkową od czasu do czasu wspomagasz porcją odżywczego nawozu. Choć bonsai to nie orchidea czy pelargonia, również musi nasycić się miro- i makroelementami. W naturalnym środowisku drzewo pobiera minerały z gleby, natomiast w sztucznej hodowli nie ma takiej możliwości. Czy warto kupować specjalne nawozy do bonsai? Cóż, zgodnie ze sztuką należy poznać zapotrzebowanie na minerały konkretnego gatunku, a następnie poszukać preparatu o optymalnym składzie. Tym samym możesz nawet zaoszczędzić, gdyż nawozy specjalistyczne są zazwyczaj droższe od tych przeznaczonych do hodowania pełnowymiarowych roślin. Oczywiście jeśli masz problem ze znalezieniem odpowiedniego preparatu, możesz nawozić swoje drzewka doniczkowe uniwersalnym nawozem do bonsai.