Termin bonsai składa się z dwóch wyrazów: bon oznaczającego płaską tacę oraz sai, czyli roślina.  I faktycznie, doniczki do bonsai różnią się od pojemników, w których uprawia się surfinie, gerbery, skrzydłokwiaty czy zamiokulkasy.  Tradycyjne naczynia do hodowli karłowatych drzewek przypominają raczej salaterkę – z reguły są niewysokie i płaskie, przyjmują kształt prostokątny lub okrągły. Ale czy wybór doniczki bonsai jest równie trudny jak zakup oryginalnego drzewka? A może lepiej zaoszczędzić i wziąć zwykły pojemnik z kuchni, np. ceramiczną miseczkę?

Czy drzewko bonsai potrzebuje specjalnej doniczki?

W sztuce uprawiania miniaturowych drzew nie ma miejsca na improwizację i przypadek, wszystko powinno być dopracowane od korzenia do czubka korony – nawet doniczka. Bonsai nie wolno wsadzać do zbyt małego pojemnika, gdyż wtedy zakłócisz jego rozwój i system korzeniowy za bardzo się zredukuje. Drzewko, które dopiero masz zamiar kształtować, najlepiej umieścić w drewnianej skrzynce – nie może być zbyt duża, ponieważ bonsai najpewniej zgnije z powodu nadmiaru wody. Natomiast ozdobne doniczki do bonsai są przeznaczone dla okazów już uformowanych, które wymagają jedynie pielęgnacji, zagęszczenia korony czy przycinania gałązek.

Czym kierować się przy wyborze doniczki dla bonsai?

Uprawa bonsai jest pełna symboliki, dlatego również wybór naczynia nie może być zbyt prosty Jeśli chcesz zaprojektować drzewo na tle „gór”, sięgnij po naczynia kwadratowe i dość wysokie. Aby Twoje bonsai rosło w otoczeniu „równinnych pól”, wybierz niską doniczkę o prostokątnym kształcie. Owalne i okrągłe sprawią wrażenie, jakby drzewo wyrastało z dna „jeziora”.

Doświadczeni bonsaiści kierują się również stylem formowania drzewka, np. do stworzenia rozbudowanego krajobrazu z wielu roślin najlepiej nadają się duże i płaskie tace. Doniczki do bonsai z zaokrąglonym rantem są idealne do drzewek pochylonych i wygiętych, wyglądających jak smagane wiatrem.  Wyprostowane okazy zwykle rosną w naczyniach kanciastych (prostokątnych lub kwadratowych).

Jeśli będziesz robić zakupy w specjalistycznym sklepie, sprzedawca zapyta Cię również o rozmiar doniczki. Bonsai nie może rosnąć ani w zbyt małej, aby zbyt dużej doniczce, dlatego istnieją wytyczne proporcji, według których należy dobierać szerokość, długość i wysokość naczynia. Stosując się do rad doświadczonych bonsaistów, nie tylko stworzysz harmonijną kompozycję, ale przede wszystkim zadbasz o prawidłowy rozwój drzewka.

Ile kosztują doniczki do bonsai?

Oczywiście „jedynym słusznym” wyborem dla bonsai są doniczki ceramiczne, w końcu w czym drzewko poczuje się lepiej niż w naturalnej glinie? Doniczka o średnicy 8 cm i wysokości 6,5 cm kosztuje mniej niż 10 zł. Na niską doniczkę prostokątną glazurowaną o średnicy 19,5 cm zarezerwuj przynamniej 50 zł. Naczynia do grupowych zasadzeń (fi 51 cm) kosztują ok. 200-300 zł. Glazurowane i nieglazurowane doniczki bonsai występują w podobnych cenach – oczywiście na bardziej wymyślne i ozdobne kształty wydasz więcej niż na standardowe naczynie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here